Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Universiteti Bujqësor i Tiranës dhe Universiteti BOKU i Vjenës, drejt një bashkëpunimi afatgjatë UBT-BOKU per realizimin e strategjisë së zhvillimit “UBT 2030’’

Një ndër aktivitetet më të rëndësishme të zhvilluara në UBT gjatë tremujorit të fundit ishte vizita në këtë IAL e një stafi akademik të lartë nga Universiteti BOKU i Vjenës, vizitë e cila synonte arritjen e një partneriteti strategjik të përbashkët. Takimet e zhvilluara në datat 9 dhe 10 shtator 2021 patën si qëllim ndër të tjera mbështetjen e strategjinë e zhvillimit të Universitetit Bujqësor, “AUT-2030”. Ky bashkëpunim i nisur do të bëjë të mundur që UBT të arrijë brenda një dekade, standartet më të përparuara ndërkombëtare për arsimin e lartë duke synuar deri në unifikimin e programeve të studimit midis 2 universiteteve dhe njëkohësisht duke bërë ndërkombëtarizimin e programeve të studimit për UBT-në. Prof. DI Dr. DDr.h.c. Hubert Hasenauer, Rektori i Universitetit BOKU të Vjenës së bashku me drejtuesit kryesorë të fakulteteve të këtij universiteti i cili është  njëri prej universiteteve më prestigjioze në Europë, erdhën për një vizitë në Universitetin Bujqësor të Tiranës në datat 9 dhe 10 shtator 2021. Ditën e parë, miqtë nga Austria, u  pritën në një takim në ambientet e kampusit të UBT nga drejtuesit më të lartë të universitetit Bujqësor, kryesuar nga rektori i këtij institucioni, Prof. Dr. Fatbardh Sallaku.

Ky bashkëpunim i nisur do të bëjë të mundur që UBT të arrijë brenda një dekade, standartet më të përparuara ndërkombëtare për arsimin e lartë duke synuar deri në unifikimin e programeve të studimit midis 2 universiteteve dhe njëkohësisht duke bërë ndërkombëtarizimin e programeve të studimit për UBT-në.

Vizita e delegacionit të akademikëve nga Austria në vendin tonë pasonte takimin e zhvilluar në korrik të këtij viti të Rektorit të UBT-së në Vjenë së bashku me Kryeministrin shqiptar me inisiativë të këtij të fundit në mbështetje të drejtëpërdrejtë të Universitetit Bujqësor të Tiranës, për të hapur dialogun ndërmjet drejtuesve të të dy universiteteve, në mënyrë që të krijohen hapësirat e mundshme të bashkëpunimit të frytshëm mes tyre.

Në takimin e ditës së parë të vizites, u prezantuan në detaje potencialet dhe kapacitetet e universiteteve respective për realizmin e këtij partneriteti strategjik për të ardhmen. Palët ranë dakort se ekziston mundësia e një bashkëpunimi të qëndrueshëm në fusha të ndryshme të bashkëpunimit, në fushën e mësimdhënies, kërkimit shkencor dhe transferimit të njohurive dhe teknologjisë bashkëkohore.

 

Universiteti i Burimeve Natyrore dhe Shkencave të Aplikuara të Jetës (BOKU), përfaqësohej në takimin e realizuar në UBT, nga Univ.Prof. DI Dr. DDr.h.c. Hubert Hasenauer, Rektor i Universitetit BOKU të Vjenës; nga Univ. Prof. DI Dr. Hans-Peter Kaul, Drejtuesi i Departamentit të Shkencave të Bimëve të Kultivuara; nga Dr. Margarita Calderón-Peter, Drejtuese  e Marrëdhënieve Ndërkombëtare për Universitetin BOKU; PD Mathias Schreiner, drejtues i Departamentit të Teknologjisë dhe Shkencave Ushqimore dhe nga Prof. DI Dr. Thomas Hein, drejtues i departamentit të Mjedisit, Ujit dhe Atmosferës.

Në fund të ditës delegacioni austriak i shoqëruar nga Rektori i UBT-së, Fatbardh Sallaku patën një darkë pune me Kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

 

Në ditën e dytë të qëndrimit të tyre në Tiranë me ftesë të Universitetit Bujqësor të Tiranës, profesorë nga universiteti BOKU i Vjenës zhvilluan një vizitë në ambientet e kampusit universitar dhe në njësitë kryesore të tij.

Dita e dytë e vizitës së miqve austriakë vijoi me një takim në ambientet e Institutit të Resurseve Gjenetike të Bimëve (IRGJB), pjesë përbërëse e UBT, i cili është aseti më i rëndësishëm kombëtar për ruajtjen ex-situ të resurseve gjenetike të bimëve, të depozituara në formën e fares apo të bankës gjenetike të dru-frutorëve për ruajtjen afatgjatë.

Më pas rektori i BOKU dhe anëtarët e tjerë të delegacionit nga Austria në shoqërinë edhe të homologut të tyre shqiptar, Prof. Sallakut e stafit të tij vazhduan vizitën e tyre në ambientet e Fakultetit të Bujqësisë dhe Mjedisit.

Laboratori i Agromjedisit dhe Ekologjisë (LAME) ishte një tjetër ndalesë e delegacionit austriak në UBT. Drejtues të këtij laboratori i njohën profesorët e huaj me procesin e punës që zhvillohet aty, me larmishmërinë e analizave që kryejnë dhe me faktin se ky laborator sapo është certifikuar nga DPA  për kryerjen e testeve në përputhje me S SH ISO/IEC 17025: 2017, “Kërkesa të përgjithshme për kompetencën e laboratorëve testues dhe kalibrues’’ sipas një liste të përcaktuar analizash.

 

Më pas vizita e delegacionit austriak vijoi me ndalesën e radhës në Fakultetin e Shkencave Pyjore (FSHP) ku ndër të tjera, u diskutua edhe për gjetjen e hapësirave të mundshme të bashkëpunimit në sektorin e pyjeve dhe jo vetëm. Në këtë fakultet profesorët e BOKU pane nga afër edhe Laboratorin e Silvikulturës dhe Dendrokronologjisë.

Pjesë e vizitës së profesorëve nga Vjena ishin edhe fakultetet e tjera të UBT dhe një sere laboratorësh që ofrojnë ekspertiza specifike ndër më të mirat.

Më tej vizita përfshiu edhe Fermën Didaktike Eksperimentale në Valias (FDE), e cila përfaqëson laboratorin e hapur shkencor në funksion të të gjitha njësive kryesore të Universitetit Bujqësor të Tiranës, në zhvillimin e aktiviteteteve të prodhimit, eksperimentimit shkencor, kërkimit shkencor dhe kërkimit shkencor në funksion të programeve të doktoraturës dhe gjithashtu transferimit të njohurive në fushat: e bujqësisë, agromjedisit&ekologjisë, arkitekturës së peisazhit, ekonomisë dhe agrobiznesit, teknologjisë ushqimore, mbarështrimit të pyjeve, mjekësisë veterinare dhe resurseve gjenetike të bimëve.

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escort