Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

UBT inauguron Fushën Eksperimentale të Bimëve Aromatike dhe Mjekësore në Valias

Datë 4 nëntor 2020 – Universiteti Bujqësor i Tiranës zhvilloi ceremoninë e inaugurimit të Fushës Eksperimentale të Bimëve Aromatike dhe Mjekësore në Valias.

Ngritja e kësaj fushe është mundësuar nëpërmjet projektit ‘’Forcimi i burimeve njerëzore dhe kapaciteteve institucionale për zbatimin e Protokollit të Nagoyas’’, (Global ABS), financuar nga GEF dhe zbatuar nga PNUD në bashkëpunim me ministrinë e Turizmit dhe Mjedisit.

Ferma Eksperimentale Didaktike e UBT-së në Valias, është e para e këtij lloji në vendin tonë dhe synon të ndihmojë në ngritjen dhe forcimin e kapaciteteve të stafit akademik dhe studentëve të UBT-së, duke krijuar mundësi për zhvillimin e veprimtarive kërkimore shkencore, të sigurojë aftësi praktike teknike dhe mbështetje për mësimdhënie nga stafi akademik dhe të sigurojë përvojë për studentët.

Kjo parcelë eksperimentale u bë e mundur falë kontributit të Prof. Dr. Alban Ibraliu, zv/Rektor për Marrdhëniet me Publikun dhe Institucionet i cili mundësoi përdorimin efektiv të një fondi simbolik akorduar nga projekti i mësipërm.

Në ceremoni morën pjesë; Rektori i UBT-së, zëvendësdrejtori i UNDP-së në vendin tonë z. Nuno Queiros, përqaqësues të ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, përfaqësues të biznesit, kompanive e oranizatave të ndryshme shqiptare dhe të huaja, dekanë e pedagogë/e nga Universiteti Bujqësor, specialist/e të fushës, studentë e të tjerë.

Në fjalën e hapjes, Prof. Dr. Fatbardh Sallaku në cilësinë e rektorit të UBT-së, duke e cilësuar bujqësinë si një ndër sektorët më të rëndësishëm ekonomikë në vend, theksoi se Fusha Eksperimentale është një aset i rëndësishëm jo vetëm për UBT-në por edhe aktorë të tjerë si donator, biznese e organizma shqiptarë dhe të huaj.

  1. Sallaku u bëri thirrje të pranishmëve, kryesisht donatorëve si GIZ, FAO, PNUD, SNV etj, por jo vetëm, që të vazhdojnë të kontribuojnë financiarisht për të tilla projekte kaq inovative dhe të rëndësishme si një e mirë e përbashkët e komunitetit. Sipas tij, ngritja e një fushe të tillë tregon për përpjekjet e vazhdueshme të UBT-së, për angazhimin serioz dhe objektivat po aq ambicioze të Universitetit Bujqësor, në konkretizimin e ideve dikur në letër, por tashmë të bëra realitet. “UBT ka qenë dhe do të jetë gjthmonë një partner shumë i mirë bashkëpunimi dhe dinjitoz jo vetëm në fushën shkencore por edhe në zbatimin e projekteve me synim zhvillimin ekonomik” – tha Prof. Sallaku. Në këtë kuadër ai siguroi pjesëmarrësit, donatorët dhe përfaqësues të tjerë të biznesit, se investimet e tyre zbatohen në mënyrën më efektive dhe të sigurtë për të mirat komunitare. Ndër të tjera ai siguroi të pranishmit se Universiteti Bujqësor i ka kapacitetet për të krijuar ura komunikimi të suksesshme me partnerë të ndryshëm në kuadër të një bashkëpunimi të frytshëm.

Puna e mirë për ngritjen e kësaj fushe eksperimentale, pasioni dhe përkushtimi i secilit që punon në të, u vu në dukje edhe nga zëvendëspërfaqësuesi i PNUD në Shqipëri, z. Nuno Queiros. Në fjalën e tij, z. Queiros garantoi angazhim dhe përkushtim edhe më të madh në të ardhmen për të mbështetur UBT-në në të tilla nisma dhe jo vetëm.

‘’Jam i lumtur që për herë të parë shoh se është e mundur të krijojmë mekanzima për dy elementë siç janë; miratimi i informuar paraprak dhe kushtet e dakordësuara në mënyrë reciproke, ndërmjet ofruesve dhe përdoruesve të burimeve gjenetike në nivel vendor. Kjo bën të mundur që komunitetet vendore të cilët ofrojnë burime gjenetike në nivel vendor, të kenë kuadrin e duhur ligjor për të patur përfitime’’ – tha përfaqësuesi i PNUD.

  1. Queiros theksoi se ndarja e drejtë dhe e barabartë e përfitimeve ndërmjet përdoruesve dhe ofruesve të burimeve gjenetike, do të krijojë mundësi ekonomike duke promovuar kërkimin dhe zhvillimin, siç ishte rasti i Fushës Eksperimentale, por edhe në bioteknologji,e në këtë mënyrë do të japë edhe një kontribut drejtpërdrejtë në arritjen e objektivave të qëndrueshëm. Zëvendëdrejtori I PNUD shtoi se investimi në një të ardhme të qëndrueshme, fillon tek arsimi. Për këtë arsye ai vlerësoi faktin që ky organizëm bashkëpunon me UBT-në për të mbështetur stafin, por edhe studentët pasi janë e ardhmja e këtij vendi.

‘’Ngritja për herë të parë e kësaj fushe eksperimentale të bimëve aromatike dhe mjekësore, na ndihmon që të rrisim aftësitë teknike dhe të mbështesim stafin akademik me përdorime në natyrë dhe u jep studentëve mundësi praktike mbi atë se çfarë kanë mësuar’’– tha z. Queiros.

Pjesë e ceremonisë së inaugurimit të Fushës Eksperimentale ishin dhe përfaqësues të ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, si një nga institucionet që kanë mundësuar ngritjen e kësaj fushe. Klodiana Marika, drejtore e programeve të zhvillimit të mjedisit, ndërsa falënderoi Universitetin Bujqësor të Tiranës dhe PNUD-in për punën e bërë deri tani, tha se ngritja e një fushe të tillë do të shërbeje si një mbështetje, si një shembull që të gjitha ligjet e politikat që bëhen në këtë drejtim, për zbatimin e protokollit të Nagoyos, të gjejnë terrenin e tyre dhe më pas të replikohet. Duke falënderuar UBT-në për bashkëpunimin, znj. Marika e përfundoi fjalën e saj me shpresën që të bëhen përpjekje të vazhdueshme që fusha e mjedisit të marrë përparësi edhe në kurrikula, duke u specifikuar edhe më tepër me qëllim që ata njerëz të cilët dalin në të ardhmen nga këto universitete, të ndihmojnë në mbrojtjen e mjedisit dhe në të gjitha fushat e jetës.

Nuk mungoi në ceremoninë e inaugurimit të Fushës Eksperimentale të Bimëve Aromatike dhe Mjekësore mbështetja e menjëhershme dhënë nga partnerë të biznesit vendas, të tillë si z. Xhevit Hysenaj, Administrator i kompanisë “Albkalustyan” dhe kryetari i EPCA (Shoqata e Kultivimeve të Bimëve Eterovajore, Prodhuesve dhe Eksportuesve të Esencave të tyre) dhe z. Filip Gjoka, Administrator i kompanisë Gjoka sh.p.k. dhe Kryetar i Shoqatës së Bimëve Mjekësore dhe Aromatike të Shqipërisë (AMAP), të cilët shprehën gatishmërinë për të vijuar bashkëpunimin me UBT-në.

 

Kliko këtu për tu kthyer te NEWSLETTER

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escort