Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

UBT HAP STUDIMET PËR KURSIN PILOT TË “AGJENTIT T Ë ZHVILLIMIT LOKAL”

UBT HAP STUDIMET PËR KURSIN PILOT Të “AGJENTIT T Ë ZHVILLIMIT LOKAL”

Bashkëpunim shkencor ndërmjet

Universitetit Bujqësor të Tiranës (UBT)

dhe

Istituto Superiore Internazionale Salesiano di Ricerca Educativa (ISRE)

 Në vitet e fundit numri i Agjentëve të Zhvillimit Lokal aktivë dhe të punësuar në aktivitete të zhvillimit në territoret përkatëse është rritur si brenda OJQ-ve, ashtu edhe përmes rrugëve të ndryshme të punësimit të lidhura me to. Edhe në nivel evropian, Agjenti i Zhvillimit Lokal konsiderohet një figurë e re profesionale, me kompetenca të ndryshme dhe shumë-disiplinare, që synojnë krijimin e një marrëdhënieje partneriteti me territorin në të cilin veprojnë.

AZHL mund të ketë përvoja të ndryshme formuese, nga studimi i disiplinave më ekonomike deri në ato të shkencave shoqërore, duke i’u përkushtuar në këtë mënyrë zhvillimit lokal në fusha të ndryshme: planifikim territorial, planifikim strategjik dhe marketing territorial, planifikim vendor, vlerësim të politikave dhe valorizim të territorit, etj. me vëmendje të veçantë për proceset e pjesëmarrjes së qytetarëve dhe aktorëve të ndryshëm territorialë. Ky fleksibilitet dhe dinamizëm i qenësishëm i figurës së Agjentit të Zhvillimit Lokal, gjendet gjithashtu edhe në rrugën e afirmimit të këtij roli në Shqipëri dhe në rezultatet e arritura deri më tani në dekadën e fundit.

Shkëmbimi dhe dialogu i vazhdueshëm me komunitetet bëri të mundur që të zhvilloheshin nivele të përparuara të autonomisë dhe të lidhjeve të besimit me territorin, një garanci e rezultateve të mira për të gjithë strategjinë e zhvillimit, duke arritur që në vitin 2014 në përdorimin e termit Agjent i Zhvillimit Lokal për përvojat e Malësisë së Madhe dhe Përmetit, me 7 AZHL aktivë. Aktualisht numri dhe kërkesat për AZHL janë gjithnjë e në rritje duke ofruar mundësi të mëdha punësimi

 MUNDËSI PUNËSIMI

Duke marrë parasysh se AZHL merret me identifikimin brenda territorit të burimeve (njerëzore, ekonomike, turistike) me mundësi më të mëdha zhvillimi, duke i orientuar aktivitetet e subjekteve të veçantë vendas (biznese, shoqata, kompani) drejt këtyre fushave dhe duke “vënë në rrjet” informacionet që zotëron mes aktorëve të ndryshëm të zhvillimit të pranishëm, mundësitë e mundshme të punësimit për një figurë të tillë profesionale mund të hapen në fusha e mundësi të ndryshme.

AZHL mund të punësohen në sektorin publik pranë zyrave të Projekteve të Bashkive dhe/ose në institucione të tjera publike, si Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural (AZHBR), Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FSHZH), etj. Një kurs trajnimi për figurën e Agjentit të Zhvillimit Rural mbështet trajnimin e vetë operatorëve publikë, si dhe të punonjësve të rinj të përgatitur për mundësitë e reja dhe mekanizmat evropianë.

AZHL mund të punësohen në sektorin privat pranë sipërmarrjeve dhe fondacioneve private që dëshirojnë të bashkëpunojnë me Administratën Publike dhe/ose ente të lidhura me shoqërinë civile në projekte bashkëpunimi (kooperimi), bashkëpunimi (kooperimi) të decentralizuar etj. AZHL mund të zgjedhë të punojë edhe si profesionist i lirë dhe si konsulent për klientë të ndryshëm.

AZHL mund të punësohen pranë OJQ dhe GVV – Grupe Vendore të Veprimit.  Miratimi i ligjit LEADER, do të rregullojë funksionimin e GVV-ve për menaxhimin e fondeve për zhvillimin e një territori të veçantë në fusha të ndryshme.

Në këtë kurst pilot trajnimi kanë të drejtë të aplikojnë për regjistrim, profesionistë të cilët kanë një eksperiencë pune jo më të shkurtër se dy vite në në fusha të ngjashme me ato të kursit të trajnimit për AZHL; Eksperienca e punësimit duhet të verifikohet. Gjithashtu kanë të drejtë të aplikojnë për t’u regjistruar në program ata persona që kanë përfunduar së paku një program studimi (bachelor) si dhe kanë njoguri të mira të gjuhës angleze.

Pra kriteret që duhet të plotesohen janë si më poshtë vijon:

 KRITERE TË DETYRUESHME:

  • Minimumi i moshës: 23 vjeç;
  • Diplomë e shkollës së mesme ose përvojë të konsiderueshme të punës/trajnimit në fusha të ngjashme me ato të kursit të trajnimit për AZHL;
  • Diplomë e nivelit të parë (bachelor) ose më lartë;
  • Njohuri të mira të gjuhës angleze.

 DOKUMENTET E NEVOJSHME PËR APLIKIM:

  • Curriculum Vitae
  • Letër motivimi

AFATI PËR DORËZIMIN E APLIKIMEVE:

  • Aplikimet do të jenë të hapura nga data 21/06/2021 deri më 30.06.2021.
  • Afati i fundit për dorëzimin e aplikimeve është 06.2021.

 DËRGIMI I APLIKIMEVE:

  • CV dhe Letra e motivimit do të dërgohen në të dy adresat e-mail si më poshtë:

mluci@instant.al/ubttest; vis.albania@volint.it

Për më shumë info dhe detaje mbi kursin:

Website UBT: https://tinyurl.com/yepb9pzy

Facebook UBT: https://www.facebook.com/ubtpublic

Facebook VIS Albania: https://www.facebook.com/VISnordAlb

Email UBT: evadashi@instant.al/ubttest

Email VIS Albania: vis.albania@volint.it

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumsporslotticasoundtracker.fm/bn/melbet-casino/