Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

UBT firmos marrëveshje bashkëpunimi me ISUV e AKVMB. Ministrja Ekonomi mbështet Universitetin Bujqësor të Tiranës

UBT firmosi më 23.3.2021 marrëveshje bashkëpunimi me ISUV dhe AKVMB në praninë edhe të ministres së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi. Marrëveshjet respektive synojnë të strukturojnë dhe të krijojnë hapësira bashkëpunimi midis institucioneve në funksion të rritjes së roleve dhe funksioneve të tyre përmes shfrytëzimit më të mirë të kapaciteteve apo burimeve të tyre. Ministrja Ekonomi i vlerësoi këto marrëveshje si një hap përpara në bashkëpunim me UBT, jo vetëm në të mirë të studentëve por edhe për të ndërmarrë e realizuar një sërë projektesh kërkimore të përbashkëta me kontributin e ekspertëve nga secili prej institucioneve. Ministrja theksoi se ndërmjet UBT dhe MBZHR ka hapësira të shumta për të bashkëpunuar në sektorin e bujqësisë. Ajo shtoi se ministria që ajo drejton ka shumë nevojë për të bashkëpunuar me UBT, për të përfituar nga ekspertiza dhe kapacitetet që ofron ky universitet si i vetmi në llojin e tij në vendin tonë. Ndërkaq Rektori i UBT, Prof. Dr. Fatbardh Sallaku shprehu mbështetjen e tij dhe të institucionit që ai drejton jo vetëm për ISUV dhe AKVMB si institucione në varësi të MBZHR dhe institucioneve të tjera të ngjashme, por siguroi të pranishmit se UBT ka qenë dhe do të vazhdojë të mbetet partner i rëndësishëm i kësaj ministrie. Duke theksuar se UBT është një qendër ekselence ku ofrohet ekspertiza më e mirë për zhvillimin e bujqësisë shqiptare dhe se UBT është i dobishëm për të gjithë shoqërinë, prof. Sallaku shtoi se është mjaft e rëndësishme që ministria e Bujqësisë dhe agjensitë që operojnë në fushën e sigurisë ushqimore të bashkëpunojnë më institucionet akademike me qëllim identifikimin e problematikave dhe domosdoshmërisë për kompetenca dhe njohuri të reja në lidhje me shëndetin publik, shëndetin e kafshëve, të bimëve, mbrojtjen e mjedisit, menaxhimin dhe mirëadministrimin e fermave etj, pasi të gjitha këto do të bëjnë të mundur arritjen e objektivave për zhvillimin e qëndrueshëm bujqësor.

Marrëveshjet e firmosura nga dr. e përgjithshme e AKVMB, Prof.As. Dr. Tana Kika,   kreu i ISUV, z. Armand Reveli dhe Rektori i UBT, Prof. Dr. Fatbardh Sallaku, synojnë një sërë formash bashkëpunimi. Instituti i Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë dhe Universiteti Bujqësor do të bashkëpunojnë për identifikimin dhe implementimin e prioriteteve në fushat e kërkimit shkencor, ekspertizës, analizave laboratorike, trajnimeve, transferimit të teknologjive dhe ofrimit të shërbimeve në fushat e lartpërmendura. Ndërkaq marrëveshja ndërmjet Autoritetit Kombëtar të Veterinarisë dhe Mbrojtjes së Bimëve ka për qëllim bashkëpunimin midis palëve në drejtim të mbështetjes së studentëve të fakulteteve të UBT në mënyrë të përshtatshme për të zhvilluar njohuri të shëndosha dhe aftësi praktike si dhe në projekte kërkimore në fushat respektive të stafit në të dy institucionet. AKVMB dhe UBT do të bashkëpunojnë për identifikimin dhe implementimin e prioriteteve në fushën e ekspertizës, analizave laboratorike, trajnimeve, transferimit të teknologjive dhe ofrimit të shërbimeve në fushat të tilla si shëndeti dhe mirëqenia e kafshëve, mbrojtja e bimëve, prodhimet blegtorale dhe siguria e tyre etj.

Ndërkaq ministrja Ekonomi ndërsa falenderoi UBT për ftesën në këtë event të nënshkrimit të marrëveshjeve, vuri në dukje disa problematika me të cilat përballet bujqësia dhe vetë institucioni të cilin ajo drejton në këtë aspekt. Ajo tha se në Shqipëri mungon një sistem i mirë i grumbullimit të të dhënave dhe se më të dhënat aktuale të MBZHR, nuk mund të orientohen politikat  e duhura agrare. Gjithashtu ajo shtoi se në këtë institucion mungon edhe një regjistër fermash në bujqësi. Për këto dhe të tjera çështje, ministrja Ekonomi shtoi se nevojitet pa diskutim kontributi dhe asistenca e UBT, universitet ku edhe ka studiuar kohë më parë. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural foli edhe për rolin ka ky institucion në sektorin e bujqësisë duke përmendur veçanërisht meritat e këtij institucioni në mbështetjen që i ka dhënë fermerëve gjatë pandemisë COVID 19.  Ndër të tjera ajo foli edhe për reformën veterinare që padyshim sipas ministres, është një sukses i madh, por gjithashtu ka edhe një çështje të pazgjidhur dhe që është ende në proces, siç është ajo e thertoreve.

Duke evidentuar faktin se sa e rëndësishme është bujqësia dhe të gjithë sektorët e saj në jetën e gjithësecilit prej nesh por duke nxjerrë në pah edhe problematikat që shfaq ky sektor, të pranishmit u dakordësuan për dosmodoshmërinë e bashkëpunimit të mëtejshëm dhe të frytshëm mes palëve për të arritur rezultate sa më efikase për shëndetin publik dhe jo vetëm.

“Nëse biem dakort që bujqësia është përparësia numër një në agjendën e zhvillimit ekonomik, atëherë duhet të pajtohemi se siguria ushqimore, shërbimi veterinar apo mbrojtja e bimëve janë kritike për arritjen e një bujqësie konkurruese’’ – theksoi Rektori i UBT në fjalën e tij ndërsa nuk la pa përmendur mbështetjen që MBZHR ka dhënë për Universitetin Bujqësor të Tiranës.

 
Kliko këtu për tu kthyer te NEWSLETTER

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor