Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Studimet për “Mjedisin dhe Burimet Natyrore” zgjedhja e duhur për maturantët

Një pyetje formësohet hërët në ndërgjegjen e çdo fëmije; çfarë do të bëhem në jetë? Një dilemë e tillë për shumë kohë mundon edhe vetë prindërit derisa merr përgjigje në momentin kur maturantët bëjnë zgjedhjen e tyre për profilin e studimeve që do ndjekin në të ardhmen. Jo rrallë ndodh që zgjedhja e degës së studimeve e cila me shumë gjasë do të përcaktojë edhe profesionin e individit, ndodh në një kohë kur bota e maturantëve është e mbushur plot ëndrra dhe dëshira, në një botë të mbingarkuar nga informacioni, që shpeshherë i bën konfuzë dhe u vështirëson procesin e përzgjedhjes.

Ajo, zgjedhja e jetës, shpeshherë është e ndikuar nga “moda” e të rinjve ose opinionet e rastit që janë larg realitetit. Në fakt, zgjedhja e degës për studime universitare bëhet vetëm nje herë në jetë, bashkë me të mirat dhe të këqiat që e bashkëshoqërojnë atë.

Përfytyroj veten përballë një maturanti apo prindërve të tij, përballë breshërisë së pyetjeve të tyre kur gjenden para plotësimit të formularëve. Për t’ua lehtësuar sado pak këtë moment deciziv në jetën e shumë maturanteve/ëve, si një arsimdashës dhe pedagog më një karrierë të gjatë në mësimdhënie, po u përcjell alternativat se përse është me mjaft vlerë dhe se përse duhet të zgjedhin pa u menduar gjatë, të studiojnë në fushën e mjedisit dhe burimeve natyrore, bazuar edhe në programet universitare të studimit që zhvillohen pranë këtij departamenti në Universitetin Bujqësor të Tiranës, pjesë e të cilit jam edhe unë.

Departamenti i Mjedisit dhe Burimeve Natyrore (DM&BN) ofron studime në fushën e Shkencave Mjedisore në dy programe bachelor, inxhinieri në agromjedis dhe menaxhim i burimeve natyrore. Kjo është një mundësi për të gjithë maturantët që dëshirojnë të marrin dije dhe më pas të japin kontributin personal si profesionistë në karrierë në dobi të mjedisit dhe shoqërisë përballë sfidave të shumta me të cilat përballemi çdo ditë, përballë konflikteve dhe presionit gjithnjë e në rritje përsa i përket burimeve natyrore apo ndaj jetës në planetin Tokë.

Përveç faktit se UBT ka tashmë 7 dekada traditë dhe renditet nga organizatat ndërkombëtare si i pari universitet në Shqipëri për cilësinë e mësimdhënies dhe jo vetëm, një sërë avantazhesh të tjera shoqërojnë zgjedhjen për të kryer studimet pranë departamentit të mjedisit dhe burimeve natyrore.

Programet ofrojnë formim multidisiplinor të studentëve, konsideruar si shumë i nevojshëm për të zhvilluar aftësitë e analizës, gjykimit dhe orientimit në situata të ndryshme, jo vetëm në aktivitetin profesional por gjatë gjithë jetës. Ky formim është i njëjtë me atë që ofrohet në universitetet perëndimore,  ndërsa mundëson gjithashtu të bërit e rolit të ‘’dedektivit’’ për të gjurmuar të vërtetën (shkak-pasojë) apo të bërit të rolit të ‘’gjyqtarit’’ për të vlerësuar ekuilibrin midis interesave ekonomike dhe mjedisore ose krimin mjedisor. Studentët  që zgjedhin këtë degë mund ta shohin veten si mbrojtës të shumë aspekteve e sektorëve jetësorë, të burimeve të ndryshme dhe natyrës, apo si një ‘’sulmues’’ kur godet abuzimet mjediore.

Stafi akademik i (DM&BN) është i mirëkualifikuar në Shqipëri dhe në vendet perëndimore (për secilin prej tyre mund të informoheni duke kërkuar në internet) dhe infrastruktura laboratorike është e akredituar sipas standarteve ndërkombëtare ISO.

Tradita arsimore e UBT garanton seriozitet, besueshmëri dhe qëndrueshmëri, mesimdhënie korrekte dhe cilësore, vlerësim dhe respekt për studentët gjatë studimeve dhe marëdhënie të vazhdueshme profesionale me ta, përgjatë gjithë jetës. Studentët gjatë periudhës studimore kanë mundësi të ndjekin një ose disa semestra në universitetet homologe me bursa nga programi ERASMUS.

Të diplomuarit kanë mundësi ose alternative të shumta për punësim, pikërisht për shkak të dijeve që marin në këtë degë dhe për shkak të kërkesës së tregut vendas dhe të huaj për ekspertë në fushën e mjedisit. Asnjë aktivitet publik ose privat nuk mund të zhvillohet pa specialistin e mjedisit si psh; në pushtetin lokal, në pushtetin qendror, në financë, industri, turizëm, arsim, në universitete apo në kompani private, në shoqata joqeveritare etj. Institucionet shtetërore lokale dhe qendrore, institucionet ndërkombëtare, kompanitë dhe organizatat publike dhe private kanë hapësira të shumta për këtë lloj ekspertize dhe punësojnë vazhdimisht të diplomuar në fushën e mjedisit dhe burimeve natyrore. Studentët me rezultate të larta kanë mundësinë gjithashtu për të vijuar bashkëpunimin me UBT duke zhvilluar karrierën akademike në këtë universitet apo në institucione të tjera kërkimore ose universitare.  Gjithashut të diplomuarit mund të ndërtojnë dhe të zhvillojnë aktivitete private si ekspertë për vlerësimin dhe auditimin e mjedisit.

Për më shumë, këto diploma janë të njohura në tregun ndërkombëtar të punës dhe statistikat tregojnë se ky profesion është ndër më të vlerësuarit e më të paguarit në vendet perëndimore. Gjykoj së është fat t’ii bashkohesh trendit europian dhe atij global, të diplomohesh dhe të bëhesh profesionist në fushën e Shkencave Mjedisore.

 
Kliko këtu për tu kthyer te NEWSLETTER

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor