Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Prof. Dr. Sokrat Sinaj, një kontribues i përhershëm i promovimit të Universitetit Bujqësor të Tiranës në arenën ndërkombëtare

Sokrat Sinaj u diplomua në Universitetin Bujqësor të Tiranës, Fakulteti i Agronomisë (sot Fakulteti i Bujqësisë dhe Mjedisit) në vitin 1981. Pas Diplomimit u emërua ‘’Kërkues shkencor’’ në Katedrën e Pedologjisë, Instituti i Shkencave të Tokës, Tiranë.

Në periudhën 1989–1990 përfundoi me rezultate të larta studimet pasuniversitare me një punim për Master në Shkencat Bujqësore në Institutin Kombëtar Politeknik të Lorenës (INPL), Nancy, Francë. Në vitin 1993 ka mbrojtur me rezultate maksimale (mention très honorable avec les félicitations du jury) doktoratën (PhD) në Shkencat Bujqësore po në INPL dhe pas doktoratës në vitet 1993–1994 ka kryer një qëndrim postdoktoral në Qendrën Kombëtare Franceze të Kërkimit Shkencor (CNRS) po në Nancy, Francë.

Në periudhën 1995-2007 ka qenë Profesor i asociuar dhe drejtues i grupit shkencor “Roli i proceseve abiotike në ciklin e elementeve ushqyes në tokat bujqësore” në Katedrën e të Ushqyerit të Bimëve Bujqësore, Departamenti i Agronomisë, Universiteti Politeknik Federal i Zürichut (ETHZ) në Zvicër. Nga viti 2007 është drejtues i Grupit shkencor “Ushqimi i bimëve bujqësore” në Institutin Kombëtar të Kërkimeve Bujqësore, AGROSCOPE, në Zvicër. Objektivi kryesor i punës shkencore të grupit që ai drejton, konsiston në njohjen e proceseve dhe mekanizmave që kontrollojnë ciklin e elementeve ushqyes në agro-sisteme të ndryshme si dhe në zhvillimin e metodave shkencore që ofrojnë përcaktim të saktë të disponibilitetit të tyre për bimët bujqësore me qëllim propozimin e modeleve integruese të menaxhimit të elementeve ushqyes në sisteme bujqësore efikase dhe ekologjike.

Në periudhën 1999-2000, Prof. Sinaj ka kryer një qëndrim sabatik në Zelandën e Re (Soil, Plant & Ecological Science Division, Lincoln University) dhe në SHBA (USDA ARS, University Park, Pennsylvania).

Në vitin 2005, Dr. Sinaj mori titullin “Profesor Universiteti” nga Ministria Franceze e Arsimit të Lartë dhe Shkencës dhe titullin akademik “Profesor”, bazuar në vlerësimin e Komisionit të Vlerësimit të Titujve Akademikë, Ministria e Arsimit dhe Sportit, Tiranë.

Krahas detyrave të përditshme, Prof. Sinaj drejton në nivel kombëtar komitete dhe grupe pune në Ministrinë e Bujqësisë në relacion me kërkimin shkencor në fushën e “Ushqimit të bimëve bujqësore” dhe “Shkencës së tokës”. Në nivel ndërkombëtar, Profesor Sinaj ofron ekspertizën e tij në vlerësimin e projekteve të shumta shkencore në fushën e “Shkencës së tokës”, “Ushqimit të bimëve bujqësore” dhe “Mbrojtjes së ambientit” për shumë shtete dhe institucione të rëndësishme si Komisioni Europian, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike në Vjenë, qeveritë franceze, gjermane, italiane, kroate, kanadeze etj. Ai është gjithashtu anëtar i Komitetit Strategjik “Plehërimi i kulturave bujqësore dhe ambienti” në Ministrinë Franceze të Bujqësisë, anëtar i bordit editorial për disa revista shkencore kombëtare dhe ndërkombëtare, anëtar i shoqatave profesionale kombëtare dhe ndërkombëtare si dhe mbështet në mënyrë aktive interesat e kërkuesve shqiptarë jashtë vendit.

Prof. Sinaj ka dhënë një kontribut të veçantë në nivele të ndryshme edhe për vendin e tij, Shqipërinë. Ai ka drejtuar Grupin e punës pranë Qeverisë shqiptare për përgatitjen e “Ligjit për Kthimin dhe Kompensimin e Pronës ish-Pronarëve” dhe “Metodikës për vlerësimin e pronës”, ka organizuar disa konferenca shkencore ndërkombëtare me impakt të rëndësishëm për vendin si: “Element Balances as a Tool for Sustainable Land Management”, 13-18 mars 2005, Hotel Tirana, Shqipëri; “International Conference on Soil”,  4-6 Maj 2015, Agricultural University of Tirana; “XVe European Society for Agronomy Congress”, 27-31 gusht 2018, Gjenevë, Zvicër; “9th European Society for Soil Conservation International Congress”, 26-28 shtator 2019, Agricultural University of Tirana etj.

Ai ka drejtuar projekte të ndryshme shkencore financuar nga qeveria zvicerane, në bashkëpunim me kolegë të Universitetit Bujqësor të Tiranës (UBT) dhe universitete të tjera të ish-vendeve komuniste si projekti “Improving the knowledge-base and infrastructure to enhance the efficiency of nutrient use in agriculture and to reduce the negative impact of agriculture on the environment” si dhe publikuar në revista prestigjioze rezultatet shkencore së bashku me kolegët e UBT.

Aktualisht, me mbështetjen e tij po pregatitet një program shkencor i përbashkët midis Departamentit të Bimëve Mjekësore të Agroscope dhe Fakultetit të Bujqësisë dhe Mjedisit në UBT, me objektiv ngritjen e urave të një bashkëpunimi shkencor afatgjatë midis dy institucioneve në fushën e bimëve mjekësore dhe aromatike (MAPs). Programi, veç aspektit shkencor dhe ekonomik do të ketë edhe përfshirjen e studiuesve të rinj shqiptarë përmes formimit të tyre në nivele master dhe doktoratë për tematika të ndryshme duke filluar nga kartografimi i bimëve indogjene në nivel kombëtarderi në krijimin e varieteteve të reja të MAPs me bazë bimët indogjene shqiptare.

Gjatë 25 vjetëve të fundit Prof. Sinaj ka koordinuar më shumë se 30 projekte të ndryshme kërkimore shkencore me impakt kombëtar dhe ndërkombëtar dhe ka botuar më shumë se 200 artikuj shkencor (H Index: 34, Citations:> 3700, GS) në revista shkencore ndërkombëtare të fushës, shumë libra dhe monografi dhe ka udhëhequr mbi 60 studentë në master, doktoratë dhe kërkues shkencor në studimet e postdoktoratës.

Karriera e akademike e Prof. Sinaj është e pasur edhe si ligjërues në fushën e të ushqyerit të bimëve bujqësore në ciklin e parë dhe të dytë të studimeve, me studentë të Fakultetit të Agronomisë të degëve Agronomi e Përgjithshme dhe Mbrojtje e Ambientit në Universitetin Federal Politeknik të Zürichut (ETHZ) në Zvicër si dhe me studentët  pasuniversitarë të Departamenteve Agronomi, Mbrojtje e Ambientit dhe Biologji të ETHZ dhe Universitetit të Zürichut.

Prof. Sokrat Sinaj është Anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës Shqiptare dhe ndihmon aktivisht komunitetin shqiptar jashtë vendit.

UBT i është mirënjohës dhe falenderon Prof. Sinaj për mbështetjen e vazhdueshme dhe promovimin e UBT-së në arenën ndërkombëtare.

Kliko këtu për tu kthyer te NEWSLETTER

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escort