Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Themeluesi I Fakultetit te Bioteknologjise se Ushqimit ne Shqiperi

Prof. Dr. Vlash MARA

Me datën 26 Dhjetor 2021, pas një sëmundjeje te rëndë, ndërroi jetë Prof. Dr. Vlash Mara. Largimi i tij i parakohshem është një humbje e madhe për familjen, të afërmit dhe ne kolegët e tij.

Prof. Mara, si nje nga kimistët më të mirë të vendit tonë, ka kontribuar prej 45 vjetësh në edukimin e dhjetra brezavë të studentëve, asistentë, doktorantë në Universitetin Bujqësor të Tiranës dhe trojet shqiptare të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut.

Prof. Vlash Mara ka përfunduar studimet universitare në 1967 pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Universiteti i Tiranës, Dega e Kimisë Industriale.  Në vitet 1975-1989 ka drejtuar Katedrën e Kimisë, Fakulteti i Agronomisë, UBT, ku dallohet për kontributin e çmuar në nivelin shkencor të programeve mësimore në lëndët e Kimisë Organike, Biokimisë së Bimëve, Kimia e Përgjithëshme dhe Inorganike, Shkenca e të Ushqyerit të Njeriut, leksioneve pasuniversitare, në mësimdhënie dhe kërkim shkencor në fushën e përmiresimit gjenetik të grurit dhe misrit, hartimit të teksteve mësimore, botimeve dhe dhjetëra udhëheqjeve shkencore në nivele të ndryshme.

Prof. Vlashi ishte një njeri që jo vetëm fliste dhe transmetonte njohuri e koncepte shkencore, por Ai njëkohësisht ishte një njeri shumë sistematik dhe që shkruante. Frut i kësaj punë të gjatë dhe krijuese, janë disa qindra artikuj shkencorë dhe divulgativë, janë kumtesat e shumta të mbajtura në konferenca shkencore të realizuara në Shqipëri apo jashtë vendit, janë metodikat e hartuara, janë udhëheqjet e tij të shumta të kërkuesve të rinj: duke filluar nga temat e diplomës universitare e deri tek ato pas universitare: Kandidat i Shkencave (që ishte më parë) dhe Master e Doktoraturë.

Duke qënë vizionar për zhvillimet e të ardhmes dhe studjues skrupuloz dhe i pashembullt, Prof. Mara ideoi dhe realizoi ngritjen e programeve të studimit në fushën e Teknologjisë dhe Bioteknologjisë Ushqimore, si dhe drejtimit Vreshtari-Enologji, në nivelin Bachelor, Master Shkencor, Master Profesional si dhe studime të Doktoraturës, duke themeluar kështu në vitin 2007 Fakultetin e Bioteknologjisë dhe Ushqimit – i vetmi i këtij lloji në vendin tonë, duke drejtuar si Dekani i parë i këtij Fakulteti në periudhën 2007-2012.

Prof. Vlashi ishte krenari për Universitetin Bujqësor të Tiranës. Model i profesorit të aftë, shkencëtarit të përkushtuar, kolegut fjalëpak dhe mikut të mirë të të gjithëve.

Prof. Vlash Mara ka iniciuar dhe ka realizuar një sërë kontaktesh me universitete të njohura në Europë. Një ndër më të spikaturit është bashkëpunimi i tij i ngushtë me një ndër fakultetet më të mira të Gjermanisë, Fakultetin e Teknologjisë Ushqimore të Universitetit të Hohenheimit. Në këtë bashkëpunim, përgjatë rreth dy dekadave, me këtë Universitet, Profesor Vlash Mara, ka bërë një përfaqësim dinjitoz si profesorat i Universitetit Bujqësor, jo vetëm për nga niveli akademik, por, mbi të gjitha, për përkushtimin e tij të jashtëzakonshëm, për ti sjellë mbështetje sa më të madhe të mundëshme Universitetit tonë nga ky universitet elitar gjerman në këtë fushë. Sa herë ishte Profesor Vlashi në Institutin für Lebensmitteltechnlogie te Universitetit të Hohenheimit, pritej me kënaqësi nga profesorët e këtij fakulteti me një gatishmëri të jashtëzakonshme për të ndihmuar UBT. Frut i këtij bashkëpunimi është edhe ngritja e Departamentit të Teknologjisë Agroushqimore në UBT, në vitin 1994, dhe, mbi bazën e tij, e Fakultetit të Bioteknologjisë dhe Ushqimit në UBT, në vitin 2008, i vetmi fakultet i tillë në vendin tonë.

Universiteti Bujqësor i Tiranës, me vendim të Senatit Akademik, datë 19/10/2021, i ka akorduar Prof. Dr. Vlash MARA, Titullin “Profesor Emeritus”,  me motivacionin: “Si një vlerësim për kontributin e veçantë dhe veprimtarinë e shquar në mësimdhënie dhe në ngritjen e kërkimit shkencor në fushën e Shkencave të Teknologjisë Ushqimore dhe krijimin e Fakultetit të Bioteknologjisë dhe Ushqimit në Universitetin Bujqësor të Tiranës”.

Prof. Vlashi përcillte tek studentët dhe kolegët jo vetëm vlera të larta shkencore dhe profesionale, por dhe kulturë shumë dimensionale, humanizëm, nivel të lartë qytetarie dhe shembullin më të përkryer të njeriut modest dhe fisnik.

Prof. Vlash Mara do ti mungojë të gjithëve! Vepra dhe puna e tij do të kujtohen ndër breza dhe do të shërbejë si një gjurmë e ndritur mbi të cilën do të ecë me tej zhvillimi i shkencave të ushqimit, të teknologjisë dhe bioteknologjisë ushqimore.

Universiteti Bujqësor i Tiranës i shpreh ngushëllimet e sinqerta dhe të ndjera familjes, miqve, kolegëve dhe ishstudentëve të Profesor Vlash Mara!

Lamtumirë i dashur Profesor dhe mik i çmuar, Vlash Mara!

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimleri