Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Personaliteti i Mekanikës Bujqësore në Shqipëri

Prof. As. Dr. Gjergj Pandeli BOROVA

Profesori i shquar, titullari i lëndës së “Mekanikës Bujqësore”, u lind në Korçë më 5 Prill të vitit 1934 dhe ndërroi jetë në 15 Dhjetor të vitit 2021. Është një jetë e mbushur plot me punë, përkushtim, kërkim shkencor, ngarkesë profesionale, por edhe mjaft rezultative.

Prof. Borova kreu arsimin e mesëm 1947 – 1951 në gjimnazin “Raqi Qirinxhi”, në Korçë të cilin e përfundoi me medaljen “Nxënës i dalluar”. Ndoqi arsimin e lartë në periudhën 1951 – 1955 në Instituti Politeknik i Tiranës, Fakulteti Inxhinerisë Mekanike, ku më 24qershor të vitit 1955 është diplomuar “Inxhinier Mekanik” me shënimin “Shkëlqyeshëm“. Në rrugën e kualifikimit profesional, në vitin 1957, ka kryer një kualifikim në ish-Bashkimin Sovjetik dhe më 1979, në Istituto Sperimentale per le Colture Industriali Bologna, Itali.

Gjatë veprimtarisë së tij, Prof. Borova ka punuar e kontribuar në disa institucione: Korrik 1955 – Nëntor 1963, Ndërmarrja Bujqësore Maliq, Korçë, Kryeinxhinier dhe përgjegjës i Sektorit të Mekanikës; Nëntor 1963 – Nëntor 1993, Instituti i Lartë Bujqësor Kamëz, Tiranë, Pedagog në Katedrën e Mekanikës Bujqësore të Fakultetit të Agronomisë; 1966 – 1989, Shef i Katedrës së Mekanikës; 1979 – 1986, Zëvendës Dekan i Fakultetit të Agronomisë, 1992 – 1993, Dekan i Fakultetit të Agronomisë. Ndërkohë që ka mbajtur edhe disa funksione të tjera: 1966 – 1993, Anëtar i Këshillit Shkencor të Fakultetit të Agronomisë; 1979 – 1986 Anëtar i Këshillit Shkencor të Institutit të Lartë Bujqësor; 1973 – 1980, Anëtar i Këshillit Shkencor të Stacionit të Mekanizimit; 1975 – 1977, Anëtar i Këshillit Shkencor të Ministrisë së Bujqësisë; 1988 – 1991, Anëtar i Komisionit të Posaçëm të Mbrojtjes së Dizertacioneve në Fakultetit e Inxhinierisë Mekanike të Universitetit të Tiranës.

Krahas punës në sektorët e ngarkuar, Prof. Borova ka punuar edhe përsa i përket ngritjes profesionale. Ai mban tituj nderi dhe akademikë: 1958, dekoruar me urdhërin e punës “Naim Frashëri“ Klasi II; 1982, Kandidat i Shkencave; 1986       Docent; 1996, Doktor i Shkencave; 1999, Profesor i Asociuar.

Profesor Gjergj Borova ishte një pedagog profesionit, që mësimdhënien e kishte me pasion, Ai jo vetëm fliste dhe transmetonte njohuri e koncepte shkencore, por njëkohësisht ishte një njeri shumë sistematik dhe që shkruante. Frut i kësaj pune të gjatë dhe krijuese, janë disa qindra artikuj shkencorë dhe divulgativë, janë kumtesat e shumta të mbajtura në konferenca shkencore të realizuara në Shqipëri apo jashtë vendit, janë metodikat e hartuara, janë udhëheqjet e tij të shumta të kërkuesve të rinj: duke filluar nga temat e diplomës universitare e deri tek ato pas universitare.

Konkretisht Prof. Borova ka qënë titullar i lendeve “Mekanika Bujqësore”, “Shfrytëzimi i Parkut të MT” dhe Teknologjia e Mekanizimit Bujqësor”, si dhe autor i teksteve dhe përpunues i programeve mësimore, i detyrave të projekteve të kursit, programeve të praktikave mësimore dhe në prodhim, programues dhe drejtues i kualifikuese dhe pasuniversitare të specialistëve të prodhimit. Në Fakultetin e Agronomisë ka qënë: anëtar i përhershëm i grupeve të punës për përpunimin e planeve mësimore si dhe i Komisioneve Shtetërore në Fakultet, anëtar i Këshillit të Botimeve të Fakultetit, et. Është autor dhe/ose bashkëautor në 17 tekste universitare, është autor i dy monografive: “Për mekanizimin e punimeve në kulturën e patates” dhe “Studim mbi efektivitetin e përdorimit të makinave me organe pune aktive për përgatitjen e tokës për mbjellje”, është autor i 7 teksteve mësimore për shkollën e lartë dhe atë të mesme profesionale, është bashkëautor në dy fjalorë terminologjikë: “Fjalor i termave themelore të mekanikës” dhe “Fjalor i termave të bujqësisë” (me përkufizime Shqip-anglisht-frengjisht-italisht-rusisht, 5000 terma), mbi 15 artikuj shkencorë lidhur kryesisht me mekanikën dhe mekanizimin në bujqësi, bashkëautor në 6 studime dhe projekte shkencore, autor i 9 ounimeve kërkimore-shkencore dhe eksperimentale, udhëheqës studimesh dhe projekte në 7 raste, autor i 8 oponecave shkencore, në 11 referate dhe kumtesa shkencore, si dhe udhëheqje e 28 studentëve në mbrojtje diplomash, dhe 8 artikuj divulgativë, të botuar në shtypin e kohës.

Me gjithë këtë veprimtari shkencore, krijuese dhe udhëheqëse, Prof. Borova është një nga mendjet më pjellore të fushës së mekanikës bujqësore në Shqipëri, duke vënë themelet në disa fusha të këtij sektori.

Me ndarjen e tij nga jeta, familja humbi njeriun e saj të shtrenjtë, shoqëria dhe të njohurit njeriun e dashur dhe kolegun e gjithëditur të fushës, vetë shoqëria një profesor që i ka dhënë shumë sektorit në të cilin ka punuar e kontribuar.

Prof. Borova do të kujtohet gjithmonë për seriozitetin në punë, për çehren e tij pak të ftohtë, por që kishte zemër të madhe dhe ndjenjën e ndihmesës ndaj të tjerëve, njeriu që asnjëherë nuk i bishtnoi puës dhe detyrave, por përkundrazi i mori përsipër dhe i realizoi ato më së miri.

Universiteti Bujqësor i Tiranës i shpreh ngushëllimet e sinqerta dhe të ndjera familjes, miqve, kolegëve dhe ishstudentëve të Profesor Gjergj BOROVA!

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor