Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

LABORATORËT DEPARTAMENTIT TË SHËNDETIT PUBLIK VETERINAR

Aktivitetet kryesore të mësimdhënies dhe kërkimit ne kete fushë, kanë të bëjnë me analizën e rrezikut dhe zhvillimin e strategjive për kontrollin e rreziqeve biologjike dhe kimike në zinxhirët e produkteve me origjinë shtazore. Grupi kërkimor zhvillon aktivitetin e tij duke bashkëpunuar kryesisht me institucionet të tilla si ISUV dhe ISHP. Aktiviteti gjithashtu kryhet edhe në bashkëpunim me studiues të huaj kryesisht nga Universiteti i Barit, në sinergji me grupe të tjera kërkimore në kontekstin e projekteve në lidhje me aspektet e higjiienës së ushqimeve, kontrollin e ndotësve mikrobiologjik dhe kimikë, aspektet cilësore dhe tipike të produkteve ushqimore me origjinë shtazore.

 

1- LABORATORI I INSPEKTIMIT TE PRODUKTEVE ME ORIGJINE SHTAZORE

 

Stafi i Laboratorit

Prof. Asoc. Fatmira Shehu Përshkrimi i Laboratorit

Laboratorët mesimor dhe kerkimor shkencor të Kontrollit të Produkteve me Origjinë Shtazore, ndodhen në godinën e FMV në katin e dytë. I pari përdoret për qëllim didaktik dhe siguron praktikat mësimore në fushën e Sigurisë Ushqimore për studentët e kursit të IVët Msc Veterinari, studentët e kursit të III-të Bachelor Zootekni, studentët e kursit të II-të MP Agromedis si dhe studentët e kursit të dytë Menaxhim Veterinar.

Laboratori didaktik është në një sallë me hapësirë modeste, ku të organizuar me grupe te vogla, mundëson praninë 15-20 studentëve në një praktikë laboratorike 2 orëshe. Gjatë një viti akademik në këtë laborator kryejne punët laboratorike rreth 240 studentë

Në këtë laborator, realizohen teste screening dhe Metoda konvencioinale, për testimin analitik te qumeshtit/derivative, mishit, peshkut dhe vezëve. Ky laborator ka në dispozicion Protokollet përkatëse, në përputhje me metodat ISO. të cilat ju vihen në dispozicion studentëve për tu njohur dhe zbatuar gjatë eksekutimit të testimit analitik.

Foto: Praktika laboratorike – Kursi IV-ët Veterinari

Bazuar ne Objektivat e lëndës, aftësitë dhe kompetencat që studentët duhet të fitojne në këtë fushë, laboratori didaktik mundëson transferimin e njohurive baze analitike lidhur me përdorimin e metodave për zbulimin e rreziqeve shëndetësore në kontekstin e zinxhirit ushqimor të produkteve ushqimore me origjine shtazore, duke kërkuar dhe vlerësuar rreziqet kryesore mikrobiologjike dhe kimike. Gjithashtu studentëve ju mundesohen edhe teknikat laboratorike për verfikimin e permbajtes së përberësve kryesore ushqyes ne qumësht, duke verifikuar kështu mashtrimet e mundëshme. Në këtë koherencë më poshtë rendisim treguesit kryesorë / metodat të cilat ekzekutohen ne Laboratorin mesimor dhe Shkencor të \kontrollit të Produkteve me origjine Shtazore.

  • Metodat e kampionimit dhe përdorimi i instrumentave (lab. vë në dispozicion instrumenetet përkatëse sipas produkteve dhe gjendes fizike të tyre)
  • Përcaktimi i treguesve fiziko-kimikë dhe nutricional të qumështit / derivatet e tij.(Metoda manual dhe te automatizuar përmes përdorimit të Lactoscan)
  • Përcaktimi cilësisë higjienike te qumështit – NMT (Ngarkesa Mesofile Totale). Metoda konvencionale)
  • Përcaktimi quantitativ i qelizave somatike në qumësht. (DeLaval kit)
  • Mbetje te antibiotikeve ne qumesht përmes metodave imunoenzimatike screening dhe metodes tradicionale të përcaktimit të zonës së inhibimit.( metoda imunoenzimatike Strip test dhe metoda mikrobiologjike duke përdorur shtame te references)
  • Zbulimi i mashtrimeve të përdorura në qumësht/derivate, produkte të
  • Përcaktimi i freskisë dhe kategorizimit të vezëve. (Ovoskopi, metoda me hapje)
  • Bioteknologji e aplikuar në kontrollin e ushqimeve – teknika e amplifikimit të geneve për identifikimin e mikroorganizmave patogjene përmes PCR (extraktim dhe purifikim AND, ARN- realizuar ne Lab. shkencor
2- LABORATORI SHKENCOR I INSPEKTIMIT TË PRODUKTEVE ME
ORIGJINË SHTAZORE

 

Në këtë laborator mundësohet realizimi i tezave të diplomës për studentët e ciklit të dytë dhe tezat e Dr. për studentët e ciklit të tretë. Fusha e aplikimit është po ashtu e fokusuar në identifikimin e rreziqeve përgjatë zinxhirit ushqimor. Zbulimi i patogjenëve kryesisht në qumësht, përcaktimi i treguesve nutricionalë, mashtrimet e mundshme, zbulimi i mbetjeve të antibiotikëve, janë disa nga treguesit që mundësohen për tu testuar nëë këtë laborator. Ky laborator ofron shërbime edhe per fermat qumështprodhuese, duke përcaktuar treguesit kimiko-fizik të qumeshtit, percaktimin e nivelit higjienik si dhe numrin e qelizave somatike dhe mbetjet e antibiotikeve në qumësht. Studentët e kursit të katërt Veterinari, gjithashtu për tema te vecanta, kryejnë disa procedura në këtë laborator.

Foto:

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimleri