Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Harmonizimi dhe Inovacioni në Programet e Studimeve PhD për Shëndetin e Bimëve në Bujqësinë e Qëndrueshme – HarISA

Programi: Erasmus + CBHE
Titulli: Harmonizimi dhe Inovacioni në Programet e Studimeve PhD për Shëndetin e Bimëve në Bujqësinë e Qëndrueshme – HarISA
Numri: 598444-EPP-1-2018-1-HR-EPPKA2-CBHE-JP
Datat dhe kohëzgjatja e projektit
Data e fillimit: 15.01.2019      Data e përfundimit: 14.01.2022     Kohëzgjatja (muaj): 36
Buxheti: 967 614,00 €
Koordinator: Prof. Dr. Renata Bažok, PhD,
1. Universiteti i Zagrebit Fakulteti i Bujqësisë
Partnerët e BE-së (4):
2. Universiteti Bujqësor – Plovdiv
3. Universiteti Bujqësor i Athinës
4. Universiteti Josip Juraj Strossmayer i Osijekut Fakulteti i Shkencave Agrobiotechnical Osijek
5. Universiteti i Barit Aldo Moro
Partnerët jashtë BE (7)
6. Universiteti Bujqësor i Tiranës, FBM – Prof. Magdalena Cara (magdacara@instant.al/ubttest)
7. Universiteti “Fan Noli” Korce
8. Universiteti i Mostarit Fakulteti i Bujqësisë dhe Teknologjisë Ushqimore
9. Universiteti i Sarajevës Fakulteti i Bujqësisë dhe Shkencës Ushqimore
10. Universiteti i Beogradit Fakulteti i Bujqësisë
11. Universiteti i Novi Sadit Fakulteti i Bujqësisë
12. Fakulteti Bioteknik i Universitetit të Malit të Zi

Nevoja për profesionistë me arsim të lartë me njohje të thellë të shëndetit të bimëve për bujqësi të qëndrueshme është e lartë në të dy palët, shtetet e programit dhe ato partnere. Ky projekt ka ambicjen e harmonizimit dhe modernizimit të studimeve të doktoraturës si dhe të krijojë një rrjet kërkimor të aftë për t’iu përgjigjur sfidave aktuale në shëndetin e bimëve.
Platforma unike për arsimin e doktoraturës në çështjet e shëndetit të bimëve do të ngrihet midis partnerëve. PI-të do të përshtatin praktikat më të mira në lidhje me menaxhimin dhe kryerjen e programeve të studimeve të doktoratës. Përmbajtja shkencore dhe rezultatet e të nxënit të kurseve të ndryshme do të përmirësohen dhe harmonizohen. Mësimdhënësit do të trajnohen në metoda të reja didaktike dhe në supervizimin e studentëve të doktoraturës. Krijimi i rrjetit shkencor midis shkencëtarëve, lëvizshmëria dhe shkëmbimi i studentëve dhe stafit, së bashku me ngritjen e qendrave diagnostike dhe trajnuese në PI do të përmirësojë kapacitetet njerëzore të vendeve kandidate për të përshtatur politikën e BE-së në shëndetin e bimëve për të zhvilluar dhe prezantuar strukturat e reja me metodat e zvogëlimit të pesticideve në praktikën bujqësore dhe për të kryer dhe/ose të marrin pjesë në kërkimet në fushën e shëndetit të bimëve në nivel ndërkombëtar. Aktivitetet e propozuara do të lejojnë njohjen ndërkombëtare të kurseve të propozuara dhe do të mundësojnë arsimimin e shkencëtarëve të rinj në shëndetin e bimëve të gatshëm të bashkëpunojnë dhe të marrin pjesë në kërkimet shkencore në nivel rajonal dhe ndërkombëtar. Drafti i kurrikulit do të krijohet dhe do të jetë gati për tu dorëzuar në akreditim.
Objektivat
Projekti ka për qëllim përmirësimin dhe modernizimin e programeve të studimeve të doktoratës, si në menaxhimin e programit dhe tutoring, ashtu edhe të nivelit të përmbajtjes shkencore. Kjo do të kontribuojë në një cilësi më të lartë të studimeve të doktoratës. Do të realizohen mobilitete intensive të studentëve dhe të stafit. Do të zhvillohet materiali i përbashkët mësimor, kurset e reja dhe drafti i planprogramit për programin ndërkombëtar të studimeve të doktoratës. Janë propozuar bashkë udhëheqje të studentëve. E gjithë kjo nxit bashkëpunimin ndërkombëtar dhe rajonal.
Objektivat specifike janë:
– harmonizimi, përmirësimi dhe modernizimi i programeve të studimeve të doktoraturës në shëndetin e bimëve në universitetet partnere me qëllim të rritjes së kompetencave dhe aftësive të kandidatëve të doktoratës për t’iu përgjigjur çështjeve globale të shëndetit të bimëve;
– të hartojë një draft të programit ndërkombëtar të studimeve të doktoratës në Shëndetin e Bimëve; dhe
– për të nxitur integrimin rajonal në fushën e kërkimeve dhe edukimit të shëndetit të bimëve midis WBC dhe midis WBC dhe vendeve të BE.
Prioritetet kombëtare të katër vendeve partnere janë në drejtim të përmirësimit të cilësisë së arsimit të lartë dhe mësimdhënies duke zhvilluar mjetet didaktike, metodologjinë dhe qasjen pedagogjike. Gjithashtu, e njëjta gjë thuhet edhe për prioritetet rajonale. Meqenëse projekti i
propozuar ka për qëllim zhvillimin dhe modernizimin e kurrikulave në arsimin e doktoraturës në vendet partnere projekti i propozuar përshtatet plotësisht me qëllimet kombëtare dhe rajonale.
WP 1 Rishikimi i kurseve të studimit të doktoratës të partnerëve (aspektet shkencore)
WP 2 Kuadri i përbashkët për harmonizimin e kurseve të doktoratës si dhe hartimi i një drafti të përbashkët ndërkombëtar të kurrikulit (rregulla dhe aspekte të menaxhimit)
WP3 Përmirësimi i përmbajtjes shkencore dhe punës në nëngrupe të ndryshme (nëngrupet e propozuara janë: Diagnoza në shëndetin e bimëve dhe IPM; Përdorimi i qëndrueshëm i pesticideve; Patologjia e bimëve; Entomologjia, Shkenca e barërave të këqija; Mykotoksinat dhe siguria e ushqimit …)
WP 4 Themelimi i qëndrave “hubs” (shpërndaje) diagnostike dhe trajnuese (DTH)
WP 5 Mobiliteti i studentëve dhe stafit, trajnimi i studentëve të doktoraturës dhe stafit
WP 6 Sigurimi i cilësisë
WP 7Shpërndarja e projektit
WP 8 Menaxhimi i projektit

Kliko këtu: Erasmus-CBHE Shqip

Kliko këtu: Erasmus-CBHE English

Kliko këtu: HarISA Shqip

Kliko këtu: HarISA English

Kliko këtu: HarISA Presentation

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor