Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

GMK Mbarështimi i Monogastrikëve

Grupi mësimor-kërkimor “Mbarështimi i Monogastrikëve”

 

Prof. Dr. Lumturi Sena – Kryetare

Google Site L.Sena

Lumturi Sena është pedagoge pranë Departamentit të Prodhimit Shtazor, në Fakultetin e Bujqësisë dhe Mjedisit që prej vitit 2000. Në vitin 1983 është diplomuar “Zooteknike e Lartë” në Institutin e Lartë Bujqësor, në Fakultetin e Veterinarisë, Dega Zootekni. Në vitin 1992fiton gradën “Doktor i Shkencave”. Nga viti 2013, ka mbajtur titullin Profesor. Lumturi Sena është lektore për lëndët: “Rritje Shpendësh”, Menaxhim Bletë & Lepuj”, “Sistemet e Prodhimit të Shpendëve”, “Thellim në Mbarështimin e Joruminantëve” “Sistemet dhe Teknologjite e Mbarështrimit të Shpendëve” dhe “Bazat e Prodhimit Shtazor”. Jep leksione në të tre ciklet e studimit: Bsc, Msc dhe Doktoraturë. Ka kryer disa kualifikime jashtë shtetit. Për një periudhë 8 vjeçare ka qenë antare e Këshillit të Fakultetit të Bujqësisë dhe Mjedisit (2008-2016). Që prej vitit 2013 është kryetare e GMK (Grupit Mësimor Kërkimor) të “Mbarështrimit të Kafshëve”. Gjatë aktivitetit të saj akademik dhe kërkimor ka botuar dy tekste universitare dhe artikuj shkencor (25 artikuj) në revista të njohura kombëtare dhe ndërkombëtare. Ka marrë pjesë dhe prezantuar punime (46) në shumë konferenca ndërkombëtare, seminare dhe workshope. Ka qene antare ne disa projekte.

Prof.As. Vilson Bozgo.

Google Site V.Bozgo

Prof. Assoc. Dr. Vilson Bozgo, është diplomuar zooteknik, në Fakultetin e Bujqësisë dhe Mjedisit. Në vitin 2013 ka marrë titullin Profesor i Asociuar. Ka kryer disa kualifikime afatshkurtra në kuadër të projekteve të ndryshme. Ka zhvilluar aktivitetin mësimor duke mbuluar module si në nivelin Bachelor, ashtu dhe Master Profesional e Shkencor që lidhen me Prodhimin Shtazor dhe Menaxhimin e Njëthundrakëve. Aktiviteti shkencor bazohet kryessht në menaxhimin e kafshëve të fermës, por edhe të resurseve gjenetike. Ka mbi 20 publikime në revista shkencore kombëtare dhe ndërkombëtare,  si dhe mjaft prezantime në konferenca kombëtare dhe ndërkombëtare. Ka qenë anëtar i disa projekteve kërkimore të zhvilluara nga Departamenti i Prodhimit Shtazor.

Dr. Alma Llambiri

Ka përfunduar studimet universitare dhe eshte dipllomuar në vitin 1985 ne Fakultetin e Veterinarise, Dega Zootekni, Universiteti Bujqësor i Tiranës. Ne harkun kohor, 1987-2006, ka punuar ne pozicionin e specialistit kerkues shkencor prane Institutit te Kerkimeve Zooteknike dhe me pas, ne vitet 2006-2015, me te njejtin status, prane Q.T.T.B-së F.Kruje, Në Prill te vitit 2011, mbrojti tezen e Doktoratures ne shkencat bujqesore prane UBT. dhe  mori graden Doktor. Aktualisht si lektore zhvillon mësim në modulet; Rritja e monogastrikeve, Bazat e Prodhimit Shtazor, Sistemet dhe Teknologjite e mbareshtimit te Derrave, Thellim ne Mbareshtimin e jo Ruminanteve dhe Sistemet e Prodhimit te Derrave, ne Departamentin e Prodhimit Shtazor prane Fakultetit te Bujqesise dhe Mjedisit. Kontributi i saj shkencor konsiston në botimin si bashkeautore te disa librave, nje sere artikujsh shkencor dhe divulgativ te botura në revista dhe periodike shkencore te njohur si brenda ashtu dhe jashte vendit, Karta Teknologjike etj.Ajo ka marrë pjesë dhe prezantuar punime në konferenca kombetare dhe ndërkombëtare, seminare dhe workshope.

Grupi mësimor-kërkimor “Të ushqyerit e kafshëve”
Prof. Dr.Enkelejda Sallaku – Kryetare

Google Site E.Sallaku

Prof. Dr. Etleva Delia

Google Site E.Delia

Prof. Etleva Delia është diplomuar në Fakultetin e Mjekësisë Veterinare, Dega Zootekni, në Universitetin Bujqësor të Tiranës në vitin 1991. Qysh prej këtij viti dhe në vazhdim ajo është pedagoge në grupin mësimor-kërkimor “Të Ushqyerit e Kafshëve”. Ajo përfundoi studimet e Ph.D në vitin 2002 si rrjedhojë e një bashkëpunimi me Institut für Tierernährung, Freie Universität, Berlin, Gjermani. Prej vitit 2012, mban titullin Profesor. Në periudhën 2010-2016 ka mbajtur detyrën e Zv. Dekanes për Shkencën dhe Drejtor i Shkollës së Doktoraturës në Fakultetin e Bujqësisë dhe Mjedisit. Aktualisht është anëtare e Senatit Akademik të UBT-së dhe Kryetare e Këshillit të Etikës të UBT-së. Prof. Delia ka marrë pjesë dhe ka drejtuar 11 projekte kombëtare dhe ndërkombëtare të financuara nga Qeveria Shqiptare, (AKTI) projekt Tempus, si dhe projekte me bashkëpunim bilateral me Slloveninë dhe Austrinë.
Puna kërkimore-shkencore e saj është mbështetur nga Ambasada gjermane përmes programit (DAAD) në periudhën 2003, 2006, 2009.
Ajo është autore dhe bashkëautore në 25 artikuj shkencorë dhe ka marrë pjesë me punim në më shumë se 55 konferenca kombëtare dhe ndërkombëtare. Ajo është autore në kapitullin “Efficiency of Probiotics in Farm Animals. Probiotic in Animals, edited by Everlon Cid Rigobelo, Chapter 11, ISBN: 978-953-51-00777-4. Pg. 247-272. http//dx.doi.org/10.5772/3319.
Aktualisht interesat e saj kërkimore janë të fokusuara në rolin e aditivëve ushqimore biologjikë si probiotikët, prebiotikët, sinbiotikët dhe enzimat në të ushqyerit e kafshëve monogastrike.
Prof. Dr. Ylli Bicoku

Google Site Y.Biçoku

Prof. Ylli Biçoku është diplomuar në Fakultetin e Veterinarisë (dega Zootekni), Instituti i Lartë Bujqësor të Tiranës, në vitin 1981, si dhe mbrojti gradën shkencore “Doktor”, në vitin 1995.  Në vitin 2014 mori titullin “Profesor”. Nga viti 2010 është lektor pranë Departamentit të Prodhimit Shtazor, për modulet “Politika e Zhvillimit dhe Këshillimit në Blegtori”, “Komunikimi dhe Këshillimi në Zhvillimin Rural”, “Këshillimi dhe Teknikat e Komunikimit”, “Teknologjitë e Prodhimit Blegtoral”. Ka marrë pjesë në më shumë se 30 konferenca kombëtare dhe ndërkombëtare ku ka prezantuar aktivitetet e tij kryesore kërkimore, si dhe ka botuar shumë artikuj shkencorë. Përveç kësaj, Prof. Biçoku ka marre pjese dhe ka drejtuar më shumë se 10 projekte kombëtare dhe ndërkombëtare, të financuara nga qeveria shqiptare, USAID-i, BE-ja, GTZ-ja.
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor