Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

GMK Gjenetika, Bioteknologjia dhe përmirësimi gjenetik i kafshëve

Grupi mësimor-kërkimor “Gjenetika, Bioteknologjia dhe përmirësimi gjenetik i kafshëve”

 

Prof. Dr. Anila Hoda – Kryetare

E-mail: ahoda@ubt.edu.al; CV

Google Site A.Hoda

Ka kryer  studimet në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, Dega Biologji, në periudhën 1985 – 1990. Që prej Shatorit 1990, fillon punë pranë Universitetit Bujqesor të Tiranës, Fakulteti Bujqësisë, Departamenti i Zooteknisë. Në vitin 1999 fiton gradën “Doktor i Shkencave”. Në vitin 2004 merr titullin “Profesor i Asociuar” dhe që prej vitit 2010 ka titullin “Profesor”. Gjatë karierës së saj ka patur edhe funksione administrative. Në periudhën 2000 – 2003 ka qenë. Përgjegjëse e Seksionit “Gjenetika dhe të Ushqyerit e Kafshëve”. Në periudhën 2003 – 2008 ka qenë Përgjegjëse e Departamentit të Prodhimit Shtazor. Këtë detyrë e mban gjithashtu aktualisht, që prej vitit 2016. Në periudhën 2009 – 2013, ka qenë Kryetare e “Degës së Kërkimit, Kooperimit Shkencor dhe Projekteve” pranë UBT-së dhe 2013 – 2016, Zv. Rektore për Kërkimin Shkencor. Që prej vitit 2008 është anëtare e Senatit Akademik të UBT-së. Në periudhën 2009 – 2013, ka qenë nënkryetarke e Këshillit të Akreditimit, pranë Agjencisë Publike të Akreditimit të Arsimit të Lartë. Aktualisht, është eksperte e jashtme pranë ASCAL. Gjithashtu, është anëtare e bordit editorial të disa revistave shkencore, si Albanian J. Agric. Sci, AKTET, Macedonian J. Animal Sci. Aktiviteti Mësimor lidhet me Gjenetikën dhe Bioteknologjinë Shtazore. Fokusi i kërkimit shkencor është vlerësimi i diversitetit gjenetik të resurseve gjenetike shtazore, me anë markerëve molekularë si mikrosatelitë, AFLP, SNP, mtADN. Ka koordinuar mjaft projekte kërkimore kombëtare dhe ndërkombëtare, si dhe projekte TEMPUS, Erasmus Mundus dhe Erasmu +. Ka marrë pjesë dhe ka organizuar mjaft konferenca shkencore. Gjithashtu ka botuar mbi 50 artikuj shkencor në revista shkencore kombëtare dhe ndërkombëtare dhe është autore e disa teksteve mësimore dhe ndihmëse

Prof. Dr. Lumturi Papa
E-mail: lpapa@ubt.edu.al; CV
Google Site L.Papa

Prof. Dr.Lumturi Papa është diplomuar ne Institutin e Lartë Bujqësor të Tiranës në vitin 1982.  Në priudhen 1982-2007 ka punuar si bashkëpunëtore shkencore në Institutin e Kërkimeve Zooteknike në Tiranë, ku ka drejtuar Njësinë e Fiziologjisë së të Ushhqyerit si dhe Departamentin e Teknollogjive Blegtorale. Nga  viti 2007 është lektore pranë Departamentit të Prodhimit Shtazor, në grupin kërkimor mësimor të gjenetikës dhe përmirësimit gjenetik të kafshëve dhe mbulon modulin e Përmirësimit Gjenetik si dhe Bazat e Prodhimit Shtazor.  Në vitet 2013-2016 ka qënë përgjegjëse e Departamentit të Prodhimit Shtazor.  Ka kryer një sëre specializimesh afatgjata dhe afat mesme në vëndet e Europës perëndimore.  Ka realizuar botimin e rreth 30 artikujve shkencore,  45 prezantimeve në konferenca  dhe pjesëmarëse në 15 projekte kombëtare .  Mban titullin “Profesor” nga viti 2013.

 Dr. Lorena Hysi
E-mail: lhysi@ubt.edu.al; CV

Dr. Lorena Hysi është pedagoge pranë departamentit të Prodhimit Shtazor, Fakulteti i Bujqësisë dhe Mjedisit, që nga tetori i vitit 2013. Studimet e larta i ka kryer në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, Universiteti i Tiranës, në periudhën 2004-2009, dega Biologji. Po pranë këtij fakulteti në vitet 2009-2011, ka përfunduar studimet Master të Nivelit të Dytë (MND),në degën Biologji eksperimentale, drejtimi Biologji qelizore. Studimet e doktoraturës i ka përfunduar në vitin 2014 dhe ka marre titullin “Doktore e Shkencave” në fushën e Biologjisë Molekulare. Ka marrë pjesë në konferenca shkencore kombëtare dhe ndërkombëtare, si dhe është autore e disa artikujve shkencorë. Aktualisht është lektore e modulit Gjenetika, që zhvillohet në degët “Zootekni dhe Biznes Blegtoral” dhe “Akuakulturë dhe Menaxhim i Peshkimit”, në ciklin e parë të studimeve (Bachelor) në Inxhinieri Agrare si dhe në degët “Mjekësi Veterinare” dhe  “Menaxhim Veterinar”.

Grupi mësimor-kërkimor “Të ushqyerit e kafshëve”
Prof. Dr.Enkelejda Sallaku – Kryetare

Google Site E.Sallaku

Prof. Dr. Etleva Delia

Google Site E.Delia

Prof. Etleva Delia është diplomuar në Fakultetin e Mjekësisë Veterinare, Dega Zootekni, në Universitetin Bujqësor të Tiranës në vitin 1991. Qysh prej këtij viti dhe në vazhdim ajo është pedagoge në grupin mësimor-kërkimor “Të Ushqyerit e Kafshëve”. Ajo përfundoi studimet e Ph.D në vitin 2002 si rrjedhojë e një bashkëpunimi me Institut für Tierernährung, Freie Universität, Berlin, Gjermani. Prej vitit 2012, mban titullin Profesor. Në periudhën 2010-2016 ka mbajtur detyrën e Zv. Dekanes për Shkencën dhe Drejtor i Shkollës së Doktoraturës në Fakultetin e Bujqësisë dhe Mjedisit. Aktualisht është anëtare e Senatit Akademik të UBT-së dhe Kryetare e Këshillit të Etikës të UBT-së. Prof. Delia ka marrë pjesë dhe ka drejtuar 11 projekte kombëtare dhe ndërkombëtare të financuara nga Qeveria Shqiptare, (AKTI) projekt Tempus, si dhe projekte me bashkëpunim bilateral me Slloveninë dhe Austrinë.
Puna kërkimore-shkencore e saj është mbështetur nga Ambasada gjermane përmes programit (DAAD) në periudhën 2003, 2006, 2009.
Ajo është autore dhe bashkëautore në 25 artikuj shkencorë dhe ka marrë pjesë me punim në më shumë se 55 konferenca kombëtare dhe ndërkombëtare. Ajo është autore në kapitullin “Efficiency of Probiotics in Farm Animals. Probiotic in Animals, edited by Everlon Cid Rigobelo, Chapter 11, ISBN: 978-953-51-00777-4. Pg. 247-272. http//dx.doi.org/10.5772/3319.
Aktualisht interesat e saj kërkimore janë të fokusuara në rolin e aditivëve ushqimore biologjikë si probiotikët, prebiotikët, sinbiotikët dhe enzimat në të ushqyerit e kafshëve monogastrike.
Prof. Dr. Ylli Bicoku

Google Site Y.Biçoku

Prof. Ylli Biçoku është diplomuar në Fakultetin e Veterinarisë (dega Zootekni), Instituti i Lartë Bujqësor të Tiranës, në vitin 1981, si dhe mbrojti gradën shkencore “Doktor”, në vitin 1995.  Në vitin 2014 mori titullin “Profesor”. Nga viti 2010 është lektor pranë Departamentit të Prodhimit Shtazor, për modulet “Politika e Zhvillimit dhe Këshillimit në Blegtori”, “Komunikimi dhe Këshillimi në Zhvillimin Rural”, “Këshillimi dhe Teknikat e Komunikimit”, “Teknologjitë e Prodhimit Blegtoral”. Ka marrë pjesë në më shumë se 30 konferenca kombëtare dhe ndërkombëtare ku ka prezantuar aktivitetet e tij kryesore kërkimore, si dhe ka botuar shumë artikuj shkencorë. Përveç kësaj, Prof. Biçoku ka marre pjese dhe ka drejtuar më shumë se 10 projekte kombëtare dhe ndërkombëtare, të financuara nga qeveria shqiptare, USAID-i, BE-ja, GTZ-ja.
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor