Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Fjala nga Rektori UBT-së, z. Fatbardh Sallaku me rastin e inaugurimit të Fushës Eksperimentale të Bimëve Mjekësore dhe Aromatike

Mirëmëngjesi të gjithëve.

Faleminderit që keni gjetur kohën për të qenë të pranishëm në këtë ceremoni inaugurimi, demostrim simbolik do ta quaja unë, por që demostron edhe një herë rolin që UBT ka në shumë sektorë, por veçanërisht edhe në një ndër sektorët më të rëndësishëm të zhvillimit ekonomik të vendit, siç është bujqësia.

I nderuar z.Quieres, përfaqësues i PNUD në Shqipëri , të nderuar profesorë e kolegë, më lejoni që ta vijoj fjalimin tim duke falenderuar e përshëndetur ata që i kemi patur miq, por që do t’i kemi edhe më shumë miq në të ardhmen, duke nisur nga z. Gjoka, president i kompanisë Filipi&Co, z.Hysenaj, administrator i kompanisë AlbKalustyan, znj. Qosja përfaqësuese e kompanisë GJEDRA Ltd, znj. Shehu e kompanisë ARONIA Company, z.RRapaj përfaqësues i KASH-it, donatorët e pranishëm e secilin prej jush. Ju falenderoj shumë për praninë tuaj sot.

Dua të ndaj me ju disa mendime dhe uroj që aktiviteti i sotëm të shërbejë më tepër si një takim njohës. Unë u njoha me hollësitë dhe ecurinë e kësaj nisme nga organizatorët të cilët i falenderoj shumë, duke nisur me Prof. Alban Ibraliun, kontributin e të cilit e vlerësoj shumë, gjithashtu edhe PNUD-in nëpërmjet përfaqësuesit të tij, për kontributin e dhënë në ngritjen e kësaj fushe. Me këtë rast dua të ftoj dhe shpresoj shumë që përfaqësues të kompanive dhe donatorë të ndryshëm që ndodhen këtu, sidomos nga GIZ dhe FAO, të mbështesin financiarisht të tilla projekte që janë në të mirë të të gjithëve. Jemi në fund të vitit kalendarik dhe kjo është një periudhë ku zakonisht projektohet buxheti për vitin e ardhshëm, ndaj u bëj thirrje donatorëve si FAO, PNUD, GIZ e të tjerët, të mendojnë më tepër për të rritur mbështetjen e tyre.

Këto janë pin-et (gjilpërat me kokë) për të cilat UBT ju siguron -se i përdor në mënyrë shumë efektive dhe i promovon po aq mirë.

Kjo Fushë Eksperimentale, e cila është një fushë demonstrative që tregon se UBT po vendoset më së miri në shinat e veta.

Unë jam rektor prej 2 muajsh dhe ju siguroj që UBT ashtu si gjithmonë, ka qenë një partner shumë i mirë , dinjitoz dhe do të vazhdojë të jetë i tillë edhe në të ardhmen.

Një ndër aktivitetet kryesore përveç kërkimit shkencor dhe mësimdhënies, është edhe ndërtimi i kësaj fushe. Kjo do të jetë edhe në shërbimin tuaj, zotërinj të biznesit. Në këtë kuadër dua të falenderoj edhe administratorin për kontributin e dhënë dhe me të cilin kemi gjetur gjuhën e përbashkët. Po aq i rëndësishëm për të ardhmen e afërt të universitetit, do të jetë edhe krijimi online i një portali specifik që do të jetë një kolonë mjaft aktive në fushën e marëdhënieve me publikun, institucionet si dhe me të gjithë aktorët në fushën e bujqësisë dhe zhvillimit rural. Shumë shpejt brenda muajit dhjetor, ky portal do të mund të jetë totalisht i dedikuar për ju zotërinj të biznesit dhe ju mund të promovoni produktet tuaja me një faturë fare simbolike. Kështu, ju do të gjeni një institucion i cili do t’ju promovojë dhe do t’ju sigurojë vërtetë një bashkëpunim të shkëlqyer.

Miqtë e mi, unë jam shumë i ndërgjegjshëm në lidhje me marëdhëniet mes partnerëve pasi kam punuar vetë në fusha të ndryshme të projekteve, të ekspertizave, ndaj e di shumë mirë se çfarë do të thotë të punosh me partnerë por nga ana tjetër duhet të dini që UBT është një makineri e rëndë, ndaj kërkon bashkëpunim. Unë jam shumë i sigurtë që ndaj edhe mendimin tuaj në këtë rast, se ndihma dhe bashkëpunimi reciprok dhe të paturit krah edhe logon e UBT-së, vetëm do t’ju bëjë mirë në të gjithë aktivitetin tuaj të ardhshëm.

Unë nuk po ndalem për të folur gjatë për rëndësinë e sektorit sepse çdonjëri prej jush këtu e di shumë mirë rëndësinë e sektorit të Bimëve Aromatike dhe Mjekësore, çfarë roli ato kanë në ekonomi dhe peshën që kanë në eksport. Ky sektor nuk është prekur pothuajse fare nga pandemia, përkundrazi është një sektor i cili vetëm do të promovohet dhe më vjen mirë që kjo qelizë e vogël këtu, tregon për përfshirjen e UBT-së, angazhimin e saj serioz. Deri dje të tilla projekte kanë qenë në letra, sot është gjithçka reale. Ju mund ta shikoni se si ne e ndërtuam këtë fushë në mënyrë që edhe ju ta shfrytëzoni atë, mund të vini dhe të bëni demostrim të praktikave tuaja, mund të përdorni asetet e UBT-së për të bërë provat sezonale por nga ana tjetër mund të merrni linjat për t’i shumëfishuar e kështu me radhë. Kjo është në të mirën e të gjithëve.

Një avantazh tjetër i këtij projekti është se ulim të paktën presionin ndaj burimeve natyrore, ulim presionin ndaj sulmit apo ndaj tendencës për bimët në gjendje të egër duke mundësuar kultivimin e tyre.

Unë ju garantoj se dera e UBT-së dhe Fakultetit të Bujqësisë do të jetë gjithmonë e hapur. Më vjen mirë që kam në krah edhe Prof. Ilir Kriston i cili ka një karrierë dhe eksperiencë të gjatë në sektorin përkatës dhe ai do të jetë gjithashtu një mbështetje e madhe. Po ashtu, departamenti i prodhimit bimor apo ai i agronomisë i kanë cilësitë e duhura dhe mbështetja e tyre do të jetë e pakursyer.

Miqtë e mi, ne jemi të gjithë në të njëjtin drejtim, të punojmë për të mirën e përbashkët.

Të nderuar miq, qasja e UBT-së është ‘’win-win” , pra në çdo marëveshje në të cilën bëhemi pjesë, të dyja palët janë fituese. Kërkojmë mirëkuptim dhe për fazën e parë çdo palë le të japë dicka më shumë nga vetja siç ka dhënë edhe kompania AGROKORAN që ka marrë zbatimin e projektit të cilën e falenderoj shumë.

 

Faleminderit të gjithëve miq dhe ju uroj shëndet.

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escort