Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Fakulteti i Mjekësisë Veterinare

Fakulteti i Mjekësisë veterinare është qendra unikale në Shqipëri për formimin teorik dhe praktik të mjekëve veterinarë. Në kuadër të  Institutin e lartë Bujqësor 69 vjet më parë nisi jetën e vet dhe ky Fakultet që shumë shpejt u kthye ne një pikë referimi për të gjithë shërbimin veterinar duke u bërë qendra e vetme në vend për nivelin Universitar dhe pasuniversitar. Si i vetmi institucion akademik për mjekësinë veterinare në Shqipëri, Fakulteti i Mjekësisë Veterinare, përpiqet të ofroj një nga programet më të mira në Shqipëri që ka në fokus interesat kombëtare socio-politike dhe ekonomike. Promovimi i shëndetit dhe mirëqenies së kafshëve janë kryefjala e përpjekjeve tona. Në fushat akademike, kërkimit dhe shërbimeve, Fakulteti i Mjekësisë Veterinare përpiqet të jetë një partner i plotë dhe kompetent për ndërmjetësimin e marrëdhënies njeri-kafshë. Gjatë gjithë viteve ky Fakultet është karakterizuar nga progresi i vazhdueshëm si në pjesën e programeve ashtu dhe në ritjen e kapaciteteve klinike dhe laboratorike.

Misioni i përgjithshëm i Programit të Studimit në “Mjekësi Veterinare” është të edukojë veterinerë të kualifikuar, të cilët do t’i shërbejnë shoqërisë përmes përpjekjeve të tyre të qëndrueshme për të përmirësuar shëndetin e kafshëve dhe njerëzve. Këta veterinerë duhet të jenë të aftë të ndërthurin në teori dhe praktikë vendosjen e diagnozës së patologjive të ndryshme në kafshë , sigurinë ushqimore dhe parandalimin e shumë patologjive të karakterit zoonotik apo jo. I gjithë Programi i Studimit në “Mjekësi Veterinare” zgjat 5 vjet.

Vizioni ynë për zhvillimin e Fakultetit të Mjekësisë Veterinare bashkohet me vizionin Europian që e kupton edukimin veterinar si një proçes në vazhdim, që nuk mbaron asnjeherë në momentin e përfundimit të studimeve dhe synon që të ndërtohet mbi tre pedana kryesore të cilat janë:

 

  • Rritja e nivelit të mësimdhënies.
  • Fuqizimi i punës kërkimore shkencore
  • Edukimi i vazhdueshëm veterinar

 

Këto tre sfida kërkojnë një bashkëpunim të plotë ndërmjet stafit pedagogjik, studentëve, autoriteteve drejtuese, Ministrisë së Arsimit, MBZHR, Urdhri Profesional i Mjekut Veterinar si dhe të gjithë institucioneve shteterore dhe private që kanë sadopak lidhje me ketë Fakultet. Gjatë këtyre viteve, Fakulteti i  Mjekësisë Veterinare ka qenë partner aktiv në shumë projekte dhe aktivitete me karakter shkencor por edhe me sens praktik, ndër të cilat përmendim Programin IPA, Horizon 2020, Programi CEEPUS dhe ERASMUS +.

 

Edukimi i plotë veterinar nuk mund të mendohet vetëm me njohuritë mjekësore, pa i ndërlidhur ato edhe me njohuritë menaxheriale, për të plotësuar kështu staturën e plotë jo vetëm të një specialisti të kualifikuar veterinar, por edhe të një menaxheri të mirë. Nisur nga ky vizion, Fakulteti ofron Programin me Karakter Profesional “Menaxhim Veterinar” e dizajnuar për të trajnuar specialistë me standardet më të larta për të punuar profesionalisht si pjesë e një ekipi veterinar dhe gjithashtu brenda sektorëve të përafërt. Ky program është ideal për ata që dëshirojnë të ndjekin një karrierë që përfshin menaxhimin e praktikës veterinare.

 

Fakulteti i Mjekësisë Verinare po përpiqet vazhdimisht të arrijë rezultate më të mira në programet ku është i përfshirë. Nga viti 2005, Fakulteti i Mjekësisë Veterinare ka bashkëpunuar me sukses me fakultetet veterinare në Brno, Budapest, Vjenë, Košice, Wroclav, Zagreb, Sarajevo, Prishtinë dhe Shkup në kuadër të rrjetit VetNEST. Shkëmbimi i studentëve dhe personelit akademik midis institucioneve të lartpërmendura kryhet kryesisht në kuadër të programit CEEPUS dhe Erasmus +.

 

Fakulteti prej vitesh merr pjesë aktive në programin Erasmus+. Janë nënshkruar disa marrëveshje dypalëshe me institucione të arsimit të lartë si psh Zagrebi, Kroacia (Universiteti i Zagrebit, Fakulteti i Mjekësisë Veterinare), Milano, Itali (Universiteti i Milanos, Fakulteti i Mjekësisë Veterinare), Kordova, Spanjë (Fakulteti i Mjekësisë Veterinare), Perugia, Itali (Fakulteti i Mjekësisë Veterinare), Torino, Itali (Fakulteti i Mjekësisë Veterinare), Cluj-Napoca, Rumani (Universiteti i Shkencave Bujqësore dhe Mjekësisë Veterinare).

 

Në dekadën e mëparshme, një rëndësi të veçantë i është kushtuar rinovimit të pajisjeve dignostike, si dhe modernizimit të objekteve didaktike. Vitet e fundit vëmendja më e madhe i është kushtuar zbatimit të kurrikulave të azhurnuara universitare dhe pasuniversitare, duke marrë parasysh mbi të gjitha ndryshimet që garantojnë “kompetencat e ditës së parë” që mund të arrihen në kohën e diplomimit.

Kontakti

PhD Albana Munga

NDËRTESA :Godina kryesore FMV
Zyra:206
EMAIL: amunga@ubt.edu.al
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil peri