Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

UBT, zhvillohet konferenca ndërkombëtare “Universiteti i së ardhmes”

Po ngarkohet Veprimtari
  • This veprimtari has passed.

01

Dhj

UBT, zhvillohet konferenca ndërkombëtare “Universiteti i së ardhmes”

1 Dhjetor, 2021

U zhvillua sot në UBT konferenca ndërkombëtare “Universiteti i së ardhmes’’, krijimi i 4 zyrave të reja të transferimit të teknologjisë në universitetet e Tiranës, Durrësit, Vlorës dhe Korçës për promovimin e inovacionit dhe punës së të rinjve: Pronësia intelektuale, bashkëpunimi kërkimi shkencor-ndërmarrje, SPIN OFF-e dhe STARTUPS-e.

Të pranishëm në këtë aktivitet ishin rektorë e zv/rektorë të universiteteve shqiptare dhe atyre italiane, zv/ministra të kabinetit qeveritar shqiptar, përfaqësues të diplomacisë italiane në vendin tonë, pedagoge/ë, studente/ë, përfaqësues të Dhomës së Tregtisë & Industrisë, nga agjensia italiane AICS etj. Synimi i konferencës ishte fillimi i një procesi të përbashkët për të krijuar zyrën e transferimit të teknologjive për 4 universitetet shqiptare, një risi e domosdoshme për vijueshmërinë me sukses të punës në IAL.

Rektori i UBT-së, Fatbardh Sallaku në cilësinë edhe të mikpritësit të këtij eventi, në çelje të tij u shpreh i kënaqur për mundësinë e fillimit të këtij projekti të rëndësishëm ERASMUS por që është shumë më tepër se kaq, përsa i përket objektivave dhe qëllimit që ai ka.

“Përveç dimensioneve kryesore të jetës së një universiteti, mësimdhënies dhe kërkimit shkencor, misioni i tretë i fokusuar kryesisht në një shndërrimin e universitetit në një qendër të ofrimit të shërbimeve ka qenë dhe vazhdon të jetë motoja kryesore e ekipit drejtues të UBT’’- theksoi Prof. Dr. Fatbardh Sallaku dhe për këtë arsye sipas tij, ky IAL ka zgjeruar rrethin e institucioneve, organizatave apo bizneseve ku mund të ofrohen shërbimet.  Ai shtoi se misioni i tretë i universiteteve, ai i ofrimit të shërbimeve është një nga aspektet më të rëndësishme për UBT.

Objektivi për ta realizuar sa më mirë këtë mision, u theksua edhe nga përfaqësuesit italianë në këtë konferencë, të cilët ndër të tjera thanë se nëpërmjet këtij projekti synojnë të nxisin krijimin e sipërmarrjeve të reja nga studentet/ët.

I pranishëm në këtë konferencë, zv/ambasadori Italian A.Petrangeli theksoi rëndësinë e projekteve ERASMUS apo edhe të tjera projekteve të ngjashme të cilat sipas tij ndër të tjera shtojnë bashkëpunimet mes dy vendeve, sidomos në ndihmë të të rinjve.

‘’ Është e rëndësishme –shtoi ai- të krijojmë një urë lidhëse ndërmjet botës së punës, kërkimit shkencor dhe institucioneve shtetërore, pasi duhet investuar më shumë për të rinjtë apo studentet/ët që dalin të diplomuar nga këto auditore’’- theksoi zv/ambasadori Italian.

Më tej ai theksoi se ky është një zinxhir i rëndësishëm që shërben edhe për të forcuar më tej shoqërinë shqiptare, unviversitetet dhe jo vetëm, sepse universitetet janë e ardhmja e vendit dhe forcimi i këtyre strukturave ndikon jo vetëm në shoqëri por edhe në ekonominë e vendit.

Theksi në çështjet e arsimit të lartë, i cili është në fokus të strategjisë së MAS, u vu edhe nga numri dy i kësaj ministrie, Albana Tole. Ajo tha ndër të tjera se procesi i ndërkombëtarizimit të unviersiteteve është një koncept relativisht i ri por mjaft i  rëndësishëm për rritjen e standarteve në universitete për mësimdhënien, kërkimin shkencor apo edhe për shërbimet.

‘’Ky proces- tha ajo- do të frenojë edhe largimin e studentëve nga vendi’’.

Edhe zv/ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Enio Civici ndërsa u shpreh optimist për këtë projekt ambicioz për të cilin solli rast të ngjashëm krijimin e Qendrave të Transferimit të Teknologjive Bujqësore në vend, tha se MBZHR dëshiron t’i japë një shtysë serioze punësimit në tërësi dhe punësimit të të rinjve në veçanti.  

‘’Universiteti, biznesi, shteti- tha ai, duhet të jetë një trinom që do ta shtojë edhe më tepër bashkëpunimin në të ardhmen’’.

Për projektin e krijimit të 4 zyrave të reja të transferimit të teknologjisë në universitetet e Tiranës, Durrësit, Vlorës dhe Korçës, mbështetur fuqimisht jo vetëm nga ambasada italiane në vend por edhe nga universiteti CIHEAM i Barit, u sollën eksperienca të ngjashme të këtij të fundit dhe sugjerime për atë se çfarë mund të bëhet më tepër në këtë drejtim.

 Biagio Di Terlizzi, zv/drejtor i CIHEAM Bari ndërsa foli për këtë universitet tha se Shqipëria është pjesë e CIHEAM që prej 1992 me studente/ë të shumtë që kanë studiuar e studiojnë aty. Sipas tij është shumë i rëndësishëm bashkëpunimi me ministritë përkatëse për ta promovuar edhe më shumë këtë format, këtë projekt i cili pa dyshim u shërben më së shumti të rinjve.

‘’Kontributi ynë lind në ofrimin e mundësive, kapaciteteve apo në krijimin e një netëork-u (rrjeti) mesdhetar etj’’- tha ai.

Një sërë tematikash u diskutuan në konferencë dhe në këtë kuadër Rektori i universitetit “Ismail Qemali” të Vlorës, R. Zisi u ndal tek pronësia intelektuale për të cilën tha se është një mekanizëm i shtuar në universitet.

“Mbrojtja e të drejtës intelektuale- tha ai,  është pjesë përbërëse e zhvillimit të një shoqërie dhe ka një rëndësi të madhe për universitetet’’.

Ndërkaq Benita Stavre, zv/rektorja e Universitetit ‘Fan S. Noli’ Korçë u ndal tek forcimi i bashkëpunimit ndërmjet kërkimit dhe biznesit për inovacionin dhe konkurrencën e sistemit të biznesit shqiptar. Ajo tha se është i domosdoshëm fuqizimi i bashkëpunimit mes universiteteve dhe biznesit me qëllim forcimin e inovacionit e jo vetëm.

Lidhur me projektin ‘’ Universiteti i së ardhmes”

Katër universitete shqiptare i janë bashkuar procesit të zhvillimit të Misionit të Tretë, krahas punës kërkimore dhe mësimdhënies, që do t’i çojnë drejt standardeve të Universiteteve Europiane, duke investuar në mbrojtjen dhe vlerësimin e rezultateve të punës kërkimore në universitete, në bashkëpunimin punë kërkimore-ndërmarrje dhe në krijimin e Start Ups dhe Spin-offs.

Universiteti Bujqësor i Tiranës, Universiteti ‘Aleksandër Moisiu’ i Durrësit, Universiteti ‘Ismail Qemali’ i Vlorës dhe Universiteti ‘Fan S. Noli’ i Korçës, falë mbështetjes së CIHEAM Bari dhe Universitetit të Barit ‘Aldo Moro’, janë të përfshirë në një proces të rritjes së kapaciteteve për të inkurajuar qëndrimin në vend të të rinjve dhe mbajtjen në vend të talenteve. Hapat e para të këtij rrugëtimi janë hedhur tashmë përmes projektit Erasmus+TTO4FOOD, ku përfshihen si partnerë edhe Universiteti i Teknologjisë (CUT) i Qipros dhe spin-off universitar Sinagri srl.

Qëllimi përfundimtar i këtij procesi ambicioz është krijimi i Zyrave të Transferimit të Teknologjive (TTO) në të katër universitetet shqiptare për të forcuar Misionin e Tretë të tyre (procesi i Bolonjës). Kjo përfshin në veçanti, zhvillimin e shërbimeve për krijimin e spin-off-eve dhe startup-eve, njohjen dhe shfrytëzimin e patentave, zhvillimin e kapaciteteve intelektuale dhe rregulloreve për mbrojtjen e pasurisë intelektuale dhe një bashkëpunim më të fortë mes universiteteve, institucioneve kërkimore dhe ndërmarrjeve private.

Ndërkohë që në Evropë, sidomos në Itali, vitet e fundit janë rritur investimet për Transferimin e Teknologjive, duke sjellë rritjen e numrit të patentave, licencave, spin-off-eve dhe startup-eve, në universitetet shqiptare nuk ka ende njësi të specializuara për këto aktivitete.

Për këto arsye Konferenca Ndërkombëtare ‘Universiteti i së Ardhmes’ ka për objektiv të nxisë bashkëpunimin dhe diskutimin e misionit të tretë të Universitetit për të inkurajuar inovacionin dhe ndryshime në universitetet shqiptare nëpërmjet krijimit të Zyrave për Transferimin e Teknologjive.

 

 

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor