Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Rektori i UBT-së takim me stafin akademik për aktivitetin 1- vjeçar 2020-21, sfidat, objektivat dhe masat e ndërmara për vitin e ri akademik 2021-2022.

Po ngarkohet Veprimtari
  • This veprimtari has passed.

11

Tet

Rektori i UBT-së takim me stafin akademik për aktivitetin 1- vjeçar 2020-21, sfidat, objektivat dhe masat e ndërmara për vitin e ri akademik 2021-2022.

11 Tetor, 2021 @ 11:00 am - 12:00 pm

Ndërsa kanë mbetur vetëm pak ditë nga fillimi i vitit të ri akademik 2021-2022 në mbarë vendin, Rektori i Universitetit Bujqësor të Tiranës zhvilloi sot një takim me stafin mësimdhënës dhe administrativ me të cilët ndau jo vetëm problematikat e hasura gjatë pandemisë dhe mësimit online por edhe sfidat që e presin këtë universitet, me fokusin kryesor të UBT-së gjatë këtij viti e përgjatë 10-vjeçarit që do të pasojë, me masat që janë marrë dhe ato që do të ndërmerren për të siguruar mbarëvajtjen e procesit mësimor dhe jo vetëm, me aktivitetet e realizuara deri tani dhe ato që priten të zhvillohen për të rritur edhe më tej kredibilitetin dhe standartet e synuara të UBT, etj.

Regjistrimi i studentëve të rinj ishte një ndër pikat e rëndësishme të diskutuara gjatë takimit të sotshëm ndërsa Rektori i UBT-së, Prof. Dr. Fatbardh Sallaku vuri theksin se duhet të punohet më tepër për informimin e gjimnazistëve dhe se duhen bërë vazhdimisht përpjekje për të promovuar programet e ndryshme që ofron ky universitet.

Për këtë problematikë, Prof. Sallaku përcolli edhe sugjerimet përkatëse të menduara si zgjidhje konkrete të tilla si: kontaktet me drejtues të shkollave të mesme profesionale, ofrimin e kurseve trainuese falas për mësues e nxënës të këtyre shkollave etj.

Në fjalën e tij, Rektori i UBT-së, zgjodhi të bëjë publike disa konstatime dhe fakte të vërejtuara gjatë procesit mësimor në periudhën e pandemisë, me qëllimin për të përmirësuar në këtë vit të ri akademik, gjithçka që lidhet me procesin mësimor duke përmendur këtu përdorimin me efikasitet të laboratorëve ekzistentë dhe atyre që do të ndërtohen, përditësimin e programeve mësimore, motivimin e studenteve/ëve, vlerësimin më efikas për këta të fundit, përmirësimin e e marrëdhënieve mësues-studentë etj.

Sipas Prof. Sallakut, ashtu siç ai e ka theksuar edhe herë të tjera, një ndër shtyllat kryesore të UBT-së është edhe aktiviteti kërkimor-shkencor, ndaj kjo çështje zuri një hapësirë të konsiderueshme në takimin e zhvilluar në UBT.

Në këtë kuadër ai përmendi faktin është i domosdoshëm rishikimi i koeficientëve/indekseve të performancës të lidhura me kontributet akademike dhe kërkimin shkencor (në nivel UBT), raportim individual i bilancit vjetor të punës sipas zërave të parashikuar në ngarkesën akademike, riorganizim të laboratorëve të dedikuar për kërkimin shkencor etj.

Marrëdhëniet me publikun dhe institucionet, një tjetër sektor i rëndësishëm dhe ambicioz për Rektorin Sallaku në lidhje me UBT-në, gjithashtu u trajtua në takim ndërsa u vu theksi tek një sërë risish të arritura në këtë drejtim gjatë vitit të fundit.

Përsa i përket aktiviteteve të parashikuara për 2020-2021,një pjesë e të cilave kanë nisur tashmë jetësimin e tyre, Rektori i UBT-së nuk mund të mos përmendtte ndërkombëtarizimin e programeve mësimore (cikli i dytë), bashkëpunimin shumë të rëndësishëm me universitetin BOKU të Vjenës, për të cilin qeveria shqiptare e mbështet fort UBT-në; marrëveshjen me universitetin e Viterbos, Itali; planin strategjik 2021-2030; hapjen e Qendrës Goethe në UBT për gjuhën gjermane, mundësimin e dhënies në këtë universitet të testit APTIS për gjuhën angleze; hapjen e shkollës së doktoraturës; ndërtimin e laboratorit për paralajmërimin e hershëm të COVID 19; organizimin e konferencës ICOALS3 dhe kremtimet me rastin e 70-vjetorit të UBT-së; një sërë projektesh të fituara e të tjera

Në prezantimin e tij,Prof. Sallaku nuk la pa përmendur edhe punën e mirë të bërë deri tani në FDE (Fermën Eksperimentale Didaktike) në Valias të Tiranës dhe atë në IRGJB, Bankën e Resurseve Gjenetike në vend, si asete mjaft të rëndësishme për Universitetin Bujqësor të Tiranës.

Një sërë investimesh infrastrukturore dhe jo vetëm kanë nisur të kryhen dhe do të ndërmerren edhe në të ardhmen në UBT për t’i ndryshuar qasjen këtij universiteti me një potencial të jashtëzakonshëm ekspertësh e profesionistësh në disa sektorë vitalë për të gjithë, duke përmendur për shembull rindërtimin e godinës së FBU apo rikonstruktsionin e FBM, ngritjen e disa laboratorëve mësimorë, etj, ndaj këto dhe të tjera çështje u sollën në vëmendjen e të gjithëve nga Prof. Sallaku.

Ashtu siç edhe është parashikuar nga autoritetet shtetërore për prezencë fizike të studenteve/ëve në këtë fillim të këtij viti të ri akademik, mësimi do të zhvillohet në klasa e auditore sipas rregullave gjithashtu të përcaktuara nga ministria e Arsimit në koordinim me udhëzimet e ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, që nënkupton edhe vaksinimin e të gjithë stafit mësimdhënës dhe atij ndihmës, por edhe të të gjithë studenteve/ëve. Për këtë arsye Rektori i UBT-së u kërkoi të gjithë kolegëve që të kontaktojnë me të rinjtë, t’i ftojnë dhe t’i nxisin ata të bëhen pjesë e fushatës së vaksinimit masiv të nisur në të gjithë vendin, për të garantuar mbarëvajtjen e procesit mësimor.

Me një sërë sfidash duket se do të përballet ky vit i ri akademik i cili pason një periudhë të gjatë mësimdhënieje online dhe jo fort të zakonshme për shkak të kushteve të diktuara nga pandemia COVID-19 ndaj për këtë arsye, Rektori i UBT-së kërkoi mirëkuptimin e gjithësekujt në UBT, kërkoi bashkëpunim më të frytshëm me stafin akademik dhe atë adminstrativ si një proces që nuk mund të kuptohet si i tillë pa të kontributin e të gjithë aktorëve.

Event Details

Date: 11 Tetor, 2021 @ 11:00 am - 12:00 pm
Time: 11:00 am - 12:00 pm
Venue: UBT
Address: UBT - Rruga Paisi Vodica 1025, Kamëz
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escort