Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Projekti europian SmartAL, kurorëzohet sukseshëm në UBT

Po ngarkohet Veprimtari
  • This veprimtari has passed.

06

Tet

Projekti europian SmartAL, kurorëzohet sukseshëm në UBT

6 Tetor, 2021 @ 8:00 am - 5:00 pm

Përmbyllja e projektit europian “SmartAL’’ në UBT bëri bashkë sot në ambientet e këtij universiteti autoritete të larta të misioneve diplomatike europiane në vendin tonë, zv/ministra, rektorë e staf akademik nga IAL të ndryshme brenda dhe jashtë vendit, përfaqësues të konsorciumit “SmartAL’’, projekt i  Erasmus+; studentë të Masterit Ekzekutiv e të tjerë. Përfundimi me sukses i këtij projekti me partner lider CIHEAM-IAMM në Francë dhe partnerë të tjerë; UBT-në, universitetin Fan S. Noli në Korçë, UET si dhe universitetet europiane të Hohenheim, Gjermani; universitetin Panteion të Shkencave Sociale dhe Politike, Greqi dhe universitetin Paul Valéry Montpellier, Francë, risolli edhe një herë në vemendje domosdoshmërinë e bashkëpunimit ndërmjet institucioneve të arsimit të lartë brenda dhe jashtë kufijve, fuqizimin e lidhjeve mes tyre dhe institucioneve punëdhënëse në nivel qendror dhe lokal; përmirësimin e njohurive praktike dhe teorike për studentet/ët e nivelit Master përsa i përket administrimit territorial, politikave bujqësore, zhvillimit rural etj; ofrimin e metodave inovative të mësimdhënies për stafet pedagogjike shqiptare dhe jo vetëm etj.

Objektivi kryesor i “SmartAL’’, projekt i financuar nga Bashkimi Europian, ideuar për të sjellë në universitetet shqiptare eksperiencën e partnerëve europianë, ishte adresimi i nevojave të reja të identifikuara në tregun e punës, të prodhuara nga politikat e reja dhe ato publike të ardhshme në Shqipëri.

 Në këtë aspekt, duke falenderuar pjesëmarrësit për praninë në këtë event të rëndësishëm të cilin e cilësoi si një sukses për UBT-në, Rektori i Universitetit Bujqësor të Tiranës, Prof. Dr. Fatbardh Sallaku tha se “SmartAL’’ ka arritur të realizojë të gjithë objektivat e paracaktuar.  Duke e cilësuar ‘’SmartAl’’ si një konsorcium të shkëlqyer, Prof. Sallaku përmendi rolin e rëndësishëm që ka UBT në sektorin e bujqësisë dhe qasjen pozitive që ka ky universitet për të përqafuar idetë më inovative apo për të qenë pjesë e projekteve efikase që lidhen drejtpërdrejtë me këtë sektor dhe jo vetëm.

Fokus i UBT-së- tha ai, përveç mësimdhënies dhe kërkimeve shkencore, janë edhe marrëdhëniet me palët e treta ndaj për këtë arsye prezenca e të pranishmëve në këtë aktivitet është e rëndësishme, shtoi ai.

Ndër të tjera Rektori Sallaku shprehu falenderimet për mbështetjen që qeveria po i jep UBT-së dhe për faktin që ambasadorë të ndryshëm e cilësojnë këtë universitet si një partner strategjik.

I pranishëm në takimin përmbyllës të “SmartAL’’ , zv/ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Dhimitër Kote, duke vënë në pah rëndësinë e aktivitetit, e nënkuptuar kjo edhe me prezencën e diplomatëve europianë (përfaqësues nga BE, Gjermania, Franca dhe Greqia), tha se ndërsa qeveria ka nisur reformën territoriale-administrative që prej 2014-ës, ka nevojë për UBT-në dhe ekspertizën profesionale që ofron.

“Nuk mund të kuptohet ministria e Bujqësisë pa Universitetin Bujqësor, ndaj dhe kjo ministri ka një marrëdhënie të shkëlqyer me këtë universitet. Për këtë arsye edhe qeveria ka një tjetër qasje ndaj UBT-së, duke e mbështetur atë të përmirësimin e cilësisë së mësimdhënies, në njehësimin e diplomave me universitetet më të mira në botë etj. UBT duhet të jetë një aktor pararojë në këtë drejtim dhe mendoj se fondet e BE-së për projektin “SmartAl” pjesë e të cilit ishte dhe Universiteti Bujqësor, kanë shkuar në drejtimin e duhur’’- tha zv/ministri Kote.

Për rëndësinë e këtij projekti europian foli edhe zv/ministri i Arsimit dhe Sporteve, Oltion Rrumbullaku. Më tej ai shtoi se qeveria ka punuar dhe po punon për të hartuar një strategji e cila synon përmirësimin e mëtejshëm dhe rritjen e standarteve për arsimin e lartë.

Ndërkaq në fjalën përshëndetëse në aktivitetin e organizuar në UBT me rastin e përmbylljes së projektit “SmartAl”, përfaqësues të Bashkimit Europian në vendin tonë theksuan edhe një herë shpirtin bashkëpunues të skuadrës së ERASMUS në përmbushjen me sukses të projekteve të tilla si SmartAL.

‘’Është kënaqësi të bësh bashkë universitete nga disa vende të ndryshme (Greqi, Gjermani, Francë e vende të tjera të BE) pasi secili prej tyre ka se ç’të mësojë nga njëri-tjetri. Projekti SmartAL është një mundësi e mirë për të rinjtë për t’i orientuar ata në tregun e punës dhe jo vetëm. Ky program i shërben ndër të tjera edhe politikëbërësve në hartimin më të mirë të politikave përkatëse për arsimin. ERASMUS është një nga projektet më të mira në BE dhe Shqipëria ka një rol mjaft të rëndësishëm, jo vetëm si përfituese nga këto projekte por si një partnere shumë e rëndësishme”- theksoi Hubert Perr, përfaqësues i misionit të BE në Shqipëri.

Interesante dhe me mjaft interes ishin gjatë takimit të sotëm gjetjet/konkluzionet dhe rekomandimet e paraqitura nga moderatori i eventit, Prof. Fatmir Guri i cili solli në vëmendjen e të gjithëve identifikimin e një sërë çështjeve kyçe që kanë nevojë të përmirësohen të tilla si; mënyrat apo metodologjinë e mësimdhënies, adaptimin e moduleve të ndryshme apo organizimin e klasave, mënyrat e reja të vlerësimit, mënyrën/at se sit ë tejkalohen problemet e hasura gjatë mësimit online e të tjera.

Në vijim të takimit u prezantuan për të pranishmit edhe disa punime të studentëve të Masterit Ekzekutiv.

Event Details

Date: 6 Tetor, 2021 @ 8:00 am - 5:00 pm
Time: 8:00 am - 5:00 pm
Venue: UBT
Address: UBT - Rruga Paisi Vodica 1025, Kamëz
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimleri