Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Biznesi i sektorit të blegtorisë mbështet modelin Dual të studimeve universitare në Zootekni në UBT

Po ngarkohet Veprimtari
  • This veprimtari has passed.

02

Nën

Biznesi i sektorit të blegtorisë mbështet modelin Dual të studimeve universitare në Zootekni në UBT

2 Nëntor, 2021

International Workshop “The Future of Higher Education in Agricultural Sciences”.

Universiteti Bujqësor i Tiranës (UBT) organizoi një Seminar Ndërkombëtar me temë “E ardhmja e studimeve universitare në shkencat bujqësore”, në kuadër të Konferencës Ndërkombëtare Shkencore në Shkencat Bujqësore dhe të Jetës (ICOALS 3) dhe të projektit të BE- Erasmus CBHE “Dual Curricula – Study and Work Practice in Agriculture and Food Safety” (DualAFS).

Në këtë Seminar morrën pjesë pedagogë të UBT dhe universiteteve partnere, Universiteti Nürtingen -Gjermani, Universiteti Savonia – Finlandë, Universiteti Molise Itali, Universiteti “F.S. Noli” i Korcës, Universiteti “H. Prishtina” i Prishtinës, Universiteti “I. Boletini” i Mitrovicës, Universiteti i Tetovës dhe Universiteti i Shkupit, përfaqësues të rreth 30 fermave dhe sipërmarjeve të tjera të blegtorisë dhe ushqimit, përfaqësues të tjerë nga Ministria e Bujqësisë & Zhvillimit Rural, Agjencia për Zhvillim Bujqësor & Rural (AZHBR), Agjencia  Kombëtare e Punësimit dhe Aftësive, përfaqësues për projekteve të GIZ – Gjermani dhe RisiAlbania Helvetas Swiss Intercooperation, si dhe drejtorë të shkollave të mesme profesionale të fushës së bujqësisë.

Një studim i tregut të punës për të diplomuarit në fushën e zooteknisë dhe agrobiznesit i realizuar nga UBT, në bashkëpunim me universitetet e tjera partnere pjesëmarrëse në këtë projekt Erasmus, tregoi qartë se mbi 150 fermerë dhe përfaqësues të bizneseve në fushën e blegtorisë nga Shqipëria dhe Kosova, që kanë marrë pjesë në këtë studim, vlerësojnë formimin profesional praktik si faktorin më të rëndësishëm, thuajse përcaktues, për punësimin e shpejt të të diplomuarve. Gjithashtu, ata kërkojnë nga të diplomuarit, përvec formimit solid teknik shkencor, edhe aftësim në përdorimin e teknologjisë së informacionit dhe të dixhitalizimit, zotërimin e gjuhëve të huaja, si dhe aftësim në komunikim dhe ekstensionin në bujqësi dhe blegtori. Vlerësime të ngjashme për aftësitë e të diplomuarve shprehën edhe rreth 140 përfaqësues të institucioneve publike, qendrore dhe rajonale, të sektorit të bujqësisë, blegtorisë, ushqimit dhe sigurisë ushqimore të Shqipërisë dhe Kosovës.

Biznesi në fushën e blegtorisë dhe agrobiznesit dhe përfaqësuesit e sektorit publik të kësaj fushe, shprehën, në këtë Seminar, një mbështetje të plotë dhe inkurajuan UBT për aplikimin e studimeve universitare të kombinuara me praktikën (Modeli Dual) në fushën e Zooteknisë dhe fusha të tjera të shkencave bujqësore, si rrugën më të sigurtë për rritjen e cilësisë së formimit profesional, teorik dhe praktik, të studentëve, si specialistët e rinj, të cilët do të kontribojnë për zhvillimin afatgjatë, të qendrueshëm dhe modernizim e sektorit të blegtorisë në vendin tonë, në mënyrë që ai të përballoj me sukses sfidat e prodhimit të mjaftueshëm të produkteve blegtorale, cilësore dhe të sigurta të vendit, të ruajtjes së mjedisit, ruajtjes së shëndetit dhe mirëqenies së kafshëve të fermës, si dhe të konkurrueshmërisë, në tregun e brendshëm dhe të jashtëm, të prodhimit të produkteve blegtorale.

Përfaqësuesit e biznesit në fushën e blegtorisë dhe agrobiznesit shprehën gatishmërinë e plotë për të bashkëpunuar ngushtë me UBT, si bashkëkontribues në realizimin e formimit praktik të studentëve, përmes praktikave të gjata profesionale, direkt në ferma dhe biznese, dhe për t’a formalizuar këtë bashkëpunim, fillimisht me zgjerimin e marrëveshjeve ekzistuese të bashkëpunimit për praktikat profesionale të studentëve, si dhe, në një fazë të dytë, afrimin nga ana e fermave dhe bizneseve të këtij sektori  kontrata të praktikës profesionale me studentët. Gjithashtu, përfaqësuesit e biznesit kërkuan njohjen dhe institucionalizimin, nga ana e shtetit, të kontributit të tyre për realizimin e praktikave profesionale të studentëve.

Në seminar u diskutua gjërësisht mbi format bashkëpunimit me përftitim reciprok midis bizneseve dhe universitetit, mbi afrimin e shërbimeve dhe ekspertizës nga ana e universitetit për bizneset, mbi institucionalizimin e statusit të fermave dhe bizneseve të formimit praktik të studentëve, si dhe mbi incentivat e mundshme të mbështetjes së tyre, përmes politikave të vecanta nxitëse, sic mund të jenë: dhënia e një bonusi në vlerësimin e projekteve apo aplikimeve pranë AZHBR për mbështetje financiare në kuadër të buxhetit të shtetit apo programit IPARD, lehtësira fiskale për kontributin në formimin praktik të studentëve, deri në mbështetjen financiare për një ekspert trajnues për studentët  gjatë praktikës profesionale etj., në ferma dhe biznese të mëdha të sektorit të blegtorisë.

Rektori i UBT, Profesor Fatbardh Sallaku dhe dekani i Fakultetit të Bujqësisë dhe Mjedisit, Profesor Ilir Kristo, u shprehën mirënjohjen përfaqësuesve të fermave dhe bizneseve të sektorit të blegtorisë si dhe atyre të institucioneve publike të këtij sektori, për mbështetjen e plotë që ata po i japin UBT në zhvillimin dhe fillimin e zbatimit të programeve të studimeve universitare të kombinuara me praktikën (studimet Duale), sidomos për zhvillimin e praktikave profesionale të studentëve, dhe i garantuan ata, se UBT, me fakultetet dhe departamentet e tij, do të jenë dyert e hapura për ta, si për trajnime, ekspertizë dhe shërbime të tjera profesionale shkencore që u nevojiten atyre. Gjithashtu, ata i ftuan përfaqësuesit e fermave e bizneseve si dhe të institucioneve publike të sektorit të bujqësisë, që të vazhdojnë bashkëpunimin e mëtejshëm me UBT dhe konsorciumin e universiteteve partnere të projektit Erasmus DualAFS, për zhvillimin e kornizës së plotë institucionale, e cila do të rregullojë, nxitë dhe mbështet bashkëpunimin midis universitetit dhe fermave e bizneseve të sektorit të bujqësisë e blegtorisë për realizimin e studimeve universitare të kombinuara me praktikën (Duale) në drejtimin Zootekni, si një model që do të shtrihet, hap pas hapi, edhe në programet të tjera të fushës së bujqësisë, ushqimit dhe sigurisë ushqimore.

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumsporslotticasoundtracker.fm/bn/melbet-casino/