Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Bizneset e Bimëve Mjekësore dhe Aromatike gjejnë në UBT mbështetjen e duhur për t’i paraprirë problemeve që ka ky sektor

Po ngarkohet Veprimtari
  • This veprimtari has passed.

02

Nën

Bizneset e Bimëve Mjekësore dhe Aromatike gjejnë në UBT mbështetjen e duhur për t’i paraprirë problemeve që ka ky sektor

2 Nëntor, 2021

Në formën e një tryeze të rrumbullakët u ideua sesioni me temë “ Situata e BMA-ve në Shqipëri-trendi dhe sfidat për të ardhmen’’, në kuadër të Konferencës Ndërkomëbtare për Bujqësinë dhe Shkencat e Jetës, ICOALS 3, organizuar nga Universiteti Bujqësor i Tiranës. Me inisiativë dhe moderim të zv/rektorit për Marrëdhëniet me Publikun dhe Institucionet (UBT), Prof. Alban Ibraliu dhe mbështetje te GIZ (SRD), tryeza mblodhi në një diskutim disaorësh përfaqësuesit e kompanive më të mëdha shqiptare që eksportojnë produket e BMA, ekspertë  të GIZ, përfaqësues të Ministrisë sëë Bujqësisë dhe Mjedisit, AZHBR-së, , përfaqësues të donatorëve  dhe organizatave ndërkombëtare që mbështesin sektorin e BMA, specialistë nga sektori privat e nga kompani të kontrollit të cilësisë, profesorë e sipërmarrës të ndryshëm,  etj.

Në këtë semaniar u prezantua në mënyrë të detajuar situata aktuale e Bimëve Mjekësore Aromatike (BMA) në Shqipëri, si një nga aktorët e rëndësishëm në tregun e BMA-ve në Europë e më gjerë. U diskutua në lidhje me sfidat dhe mbështetja për kultivimin e BMA dhe procesin e  certifikimit organik, prezantimin e modeleve të reja të mekanizmit për BMA-të; testimin e varieteteve të reja të BMA-ve si dhe inputeve të tjera, vecanërisht ato organike; prezantimin e modeleve të shërbimit të ekstensionit të udhëhequra nga biznesi; prezantimin e kontratave të fermerit si dhe përmirësimin e kapaciteteve të bashkive për menaxhimin e tokës për kultivimin e BMA-ve. U evidentuan një sërë problematikash që lidhen me BMA në vendin tonë, vecanërisht për sipërfaqet e kultivuara me BMA dhe gjithashtu sfidat për sektorin në lidhje me pjesëmarrjen në panaire ndërkombëtare, trainime , etj.

Në prezantimin e tij zv/rektori i UBT-së për Marrëdheniet me Publikun dhe Institucionet, prof Ibraliu ofroi mundësinë e bashkëpunimit të bizneseve me UBT-në dhe foli për rolin e UBT në ofrimin e zgjidhjes për problemtet që ka sot ky sektor. Përballë sfidave që ofron tregu i BMA, Universiteti Bujqësor i Tiranes po ndërton një strategji të qartë për Zhvillimin e Qëndrueshëm të këtij sektori kaq të rëndësishëm të bujqesisë shqiptare. UBT ofron të gjitha kapacitetet njerëzore, ato të infrastrukturës shkencore, laboratorike dhe potencialet e Fermës Eksperimentale Ddidaktike në Valias për të përmirësuar këtë sistem të prodhimit të BMA-ve në vend.

Më tej doli në pah fakti që UBT mbështet prodhuesit e MAP-s dhe mund të shërbejë si një urë lidhëse ndërmjet bizneseve dhe qeverisë shqiptare apo donatorëve të tjerë. Këtë e mbështeti edhe përfaqësuesi i GIZ Albania në këtë takim, Klodian Rama, i cili tha se edhe GIZ është gati të ofrojë ndihmën e tij për atë çfarë mund të realizohet e të bashkëpunohet mes palëve.

Sesionin e përshëndeti me praninë e tij edhe Rektori i UBT-së, Prof. Fatbardh Sallaku i cili falenderoi të gjithë pjesëmarrësit për prezencën e tyre por edhe organizatorët për ideimin e kësaj tryeze rrumbullake ku nuk munguan edhe debatet konstruktive. Ai tha se UBT është universiteti më i mirë për ekspertizën e MAP-seve dhe këtë mundësi ua ofroi për ta shfrytëzuar edhe palëve të interesuara. Gjithashtu ai garantoi se dera e UBT do të jetë gjithmonë e hapur për këdo që kërkon ekspertizën dhe kontributin e universitetit. Rektori nuk la pa përmendur edhe faktin se së shpejti do të jetë gati edhe një laborator i certifikuar për analizën e vajrave esencialë  tek bimët mjekësore dhe jo vetëm.  Secili prej të interesuarve- tha ai- ka në dispozicion edhe laboratorin e certifikuar në UBT për analizat e tokës, ashtu sikundër mund të përdorin edhe ambientet e fushës eksperimentale në Valias etj.

Me interes u ndoq në këtë sesion edhe prezantimi i Dr.Matthias Lorenz, eskpert i GIZ, i cili u ndal në pritshmëritë në terma të cilësisë, sigurisë, efikasitetit dhe qëndrueshmërisë nga Industria Farmaceutike Europiane në furnizimin me lëndët e para të bimëve mjekësore.

Pas prezantimeve, sesioni vijoi me diskutime të hapura nga përfaqësuesit e kompanive të BMA-ve për disa tema të tilla si: problematikat dhe sfidat e grumbullimit të bimëve të egra në zonat malore; mundësia e kultivimit të BMA-ve të egra me interes të vecantë; problemet me mbjelljen dhe pasvjeljen; protokollet organike etj. Të pranishmit sugjeruan një sërë idesh për të përmirësurar bashkëpunimin mes palëve si dhe për të patur bashkrendim të të gjithë aktorëve në mënyrë që ky proces i prodhimit të BMA-ve, tregu i tyre dhe përfitimet e kësaj ‘’industrie’’ të jenë sa më funksionale, më të mirëorganizuara dhe në dobi të të gjithë palëve.

Pjesëmarrës në tryezën e rrumbullakët të organizuar në UBT, ishin si më poshtë vijon:

1. Prof. Dr. Alban Ibraliu -UBT
2. Dr. Klodian Rama- GIZ
3. MSc. Rea Tako- UBT
4. Dr. Festim Shytaj- MBZHR
5. Jolanda Shtini- AZHBR
6. Janaq Male -CNVP
7. Mark Rupa -CNVP
8. Isuf Omuri -CNVP
9. Desarta Rapushaj- AIDA
10. Pëllumb Qosej -AIDA
11. Vasil Kolezi- SIPPO
12. Irjana Gjana -Albinspekt
13. Dr. Matthias Lorenz- GIZ
14. Gramos Osmani- RISI Albania
15.Xhevit Hysenaj- Albkalustyan
16. Filip Gjoka- Kompania ‘’Filipi’’
18. Dr. Rudin Beka- Relikaj

19. Dr. Anisa Qose Gjedra
20. Ardit Muça Gjedra
21. Vasel Muçaj- Mucaj shpk
22. Doriano Koldashi -Herba fructus
23. Marsida Shehu- Aronia shpk
24. Lionel Shehu- Aronia shpk
25.Arif Daçi- Agroherbal
26. Kujtim Zere- Albanian Herb
27. Aurel Nanushi -Albanian Herb
28. Emiland Skora- MEIA Shpk
29. Orges Liperi- ATC
30. Sokol Proja- Naturalalba
31. Bajram Shehu – Elba Shehu
32. Irena Shtraza- UN Women

 

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escort