Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Departamenti Shëndetit Publik Veterinar

Departamenti i Shëndetit Publik Veterinar

Departamenti i Shëndeti Publik Veterinar morri këtë emër në vitin 2007 si një domosdoshmëri e kohës, për të pasqyruar më mirë përmbajtjen e disiplinave formuese që ishin në përbërje të tij si dhe për të theksuar edhe më tepër rolin e kësaj njësie në drejtim të fushës së sigurisë ushqimore. Veprimtaria e tij bazohet në paradigmën “Një shëndet” e cila e lidh në mënyrë të pandashme shëndetin publik me shëndetin e kafshëve. Ky department është i vetmi që ka në përbërbërje të tij disiplina ku evidentohet specifikisht roli i edukimit veteriner gjatë gjithë zinxhirit ushqimor, duke filluar nga kontributi profesional mbi shëndetin e kafshëve e deri në kontrollin e produkteve me origjinë shtazore.

 

Mësimdhënia

Për të garantuar edukimin tërësor veterinar ky departament fokusohet në mënyrë të vecantë në disiplina formuese të detyrueshme si Mikrobiologjia dhe Higjiena veterinare, Epidemiologjia dhe sëmundjet infektive, Sëmundjet e kafshëve me rritje industriale, Sëmundjet e kafshëve të egra dhe bletëve, Iktiopatologjia, Toksikologji veterinare dhe Inspektimi i produkteve me origjinë shtazore. Gjithashtu ai mbulon edhe një sërë disiplinash fakultative të cilat e profilizojnë edhe më mirë studentin drejt aspekteve më të vecanta që mbulon edukimi veterinar. Lëndët që trajtohen nga stafi pedagogjik i Departamentit të Shëndetit Publikë Veterinar shtrihen nga viti i dytë deri në vitin e pestë.

 

Trajnime dhe ekspertizë

 • Trajnime për edukimin e vazhduar për mjekët veterinarë në lidhje me sëmundjet emergjente, endemike dhe ato ndërkufitare.
 • Ekspertizë në lidhje me dizenjimin dhe implementimin e projekteve kërkimore shkencore
 • Ekspertizë në lidhje me hartimin dhe vlerësimin e:
 • Programeve të kontrollit të sëmundjeve infektive (vaksinimi, programi i vaksinimit, vlerësimi i imunitetit të tufës);
 • Programet e dezinfektimit;
 • Programet e survejancës së sëmundjeve infektive në kafshët e fermës.
 • Ekspertizë në hartimin dhe vlerësimin e programeve të biosigurisë dhe skemave të shëndetit të tufës
 • Ekspertizë në kryerjen e testeve laboratorike dhe interpretimin e rezultateve të tyre
 • Vlerësimin e testeve laboratorike përmes metodave inovative (modelet statistikore Bayesian Latent Class models,  Hui-Ëalter).
 • Ekspertizë në përllogaritjen e madhësisë së kampionit sipas qëllimit dhe popullatës/ve target, analizimi i të dhënave epidemiologjike përmes përdorimit te metodave klasike dhe atyre innovative (R, Rstudio, Python, GitHub, JAGA etj).
 • Ekspertizë në asgjësimin e sigurtë të mbetjeve me risk biologjik
 • Ekspertizë e thelluar në vlerësimin e riskut të sëmundjeve zoonotike endemike në shëndetin publik dhe vlerësimin e programeve të kontrollit të sëmundjeve infektive në nivel individual dhe popullate.
 • Vlerësimi i programeve të biosigurisë, kontrollit dhe çrrënjosjes së sëmundjeve emergjente dhe ri-emergjente të kafshëve dhe Vlerësimin e parametrave të testeve diagnostike përmes përdorimit të metodave të avancuara biostatistikore (R, LCM etc.).
 • Konsulencë për autoritetet veterinare për monitorimin dhe kontrollin e sëmundjeve infektive dhe Vlerësimi i programeve të survejancës së sumndje infektive të gjedhit (Diarreja Virale e Gjedhit, Rhinotrakeiti Infektiv i gjedhit, Paratuberkulozi etj.).
 • Ekspertizë për monitorimin e ngarkesës mikrobike në thertore (përfshirë karkasat, mjediset &mjetet e punës dhe personelin).
 • Ekspertizë për monitorimin e ngarkesës mikrobike në fabrika të përpunimit të qumështit (përfshirë mjediset & mjetet e punës dhe personelin).
 • Ekspertizë për monitorimin e ngarkesës mikrobike në magazinat e ruatjes së ushqimeve me origjinë shtazore (duke përfshirë mjetet e punës dhe personelin).
 • Konsulencë për procedurat e marrjes së mostrave në thertore (në varësi të specieve), marrjen e mostrave në fabrikat e qumështit, baxho dhe ferma prodhimi.
 • Konsulencë për implementimin e PMP-ve dhe sistemit HACCP në thertore, Konsulencë për implementimin e sistemit HACCP në fabrikë qumështi.
 • Trajnime për testet që përdoren për egzaminim e Trichinella  spp në karkasa.
 • Trajnime në fushën e kontrollit sanitar të mishit të kafshëve dhe shpendëve në gjithë zinxhirin e prodhimit deri në tavolinën e konsumatorit.
 • Trajnime në fushën e kontrollit sanitar të qumështit dhe produkteve të tij në gjithë zinxhirin prodhimit deri në tavolinën e konsumatorit.
 • Trajnime në fushën e kontrollit sanitar të peshkut dhe produkteve të peshkimit në zinxhirin e prodhimit e deri tek konsumatori.
 • Asistencë për të tretë në manaxhimin e fermave akuakulturore.
 • Asistencë për manaxhimin e peshqve dekorative.
 • Kontroll për endo/ekto parazitë në peshq dekorative dhe/ose kultivuar dhe trajtimi tyre.
 • Kontroll për sëmundje bakteriale në ferma akuakulture dhe/ose akuariumeve dhe trajtimi tyre.
 •  Kontrolli dhe manaxhimi fermave dhe peshqve dekorative për sëmundje virale.
 • Kontrolli dhe manaxhimi sëmundjeve mykotike në fermat e kultivimit të peshqve dhe peshqve dekorativ.
 • Kontrolli dhe manaxhimi fermave të kultivimit të peshqve dhe peshqve dekorative për patologjite idiopatike.
 • Vlerësimi dhe kontrolli parametrave ambjentale (parametrave përbërës të ujit) në fermat e kultivimit të peshqve.
 • Trajnime lidhur me “pest control” në ferma si dhe lidhur me parandalimin e mastitit në gjedhë,
 • Konsulencë për diagnostikimin klinik dhe laboratorik (në bashkëpunim), kontrollin parandalimin dhe menaxhimin e mykotoksinave në rritjen industriale të derrave, shpendëve dhe gjedhit.
 • Konsulencë për vendosjen e diagnozës klinike dhe nekroskopike tek derrat.
 • Konsulencë mbi skemat e mjekimit dhe vaksinimit për çdo kategori derrash.
backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortçiftehavuzlar escortcihangir escortçubuklu escortdikilitaş escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escortömerli escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgaziosmanpaşa escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul masajistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimleri