Designed and built with care, filled with creative elements

Top
Image Alt

Ambasadorja e Greqisë në vendin tonë viziton UBT-në

Rektori i Universitetit Bujqësor të Tiranës, Prof. Dr. Fatbardh Sallaku priti më datë 21.01.2021 në një takim në ambientet e këtij universiteti, Ambasadoren e Greqisë në Shqipëri, znj. Sophia Philippidou. Tema e përgjithshme e takimit ishte “Perspektivat për bashkëpunimin”.
Shefja e diplomacisë greke në vendin tonë shoqërohej nga Sarandis Moschovis, Këshilltar për Çështjet Ekonomike dhe Tregtare, ndërsa në takim ishin të pranishëm gjithashtu zv/rektori për mësimin në UBT, Prof. Asoc. Dr. Ilir Kapaj, zv/rektorja e UBT-së për shkencën dhe projektet, Prof. Asoc. Dr. Erinda Lika, administratori i UBT-së, Edmond Tërthorja si dhe shefja e zyrës së marëdhënieve me jashtë në këtë universitet, Elsa Zela.
Prof. Sallaku duke falenderuar përfaqësuesit e ambasadës greke për vizitën në Rektorat, i njohu ata shkurtimisht me profilin e këtij universiteti, arritjet dhe sukseset e tij, kapacitetet dhe ambiciet për ta çuar në të tjera nivele edhe më të larta këtë institucion të rëndësishëm të arsimit të lartë jo vetëm në vend por edhe përtej kufijve. Në këtë kuadër, Prof. Sallaku shprehu gatishmërinë dhe disponibilitetin e tij por edhe të stafit akademik, për të zhvilluar projekte të reja bashkëpunimi me vendin fqinj, duke përmendur në veçanti universitetet e ngjashme në Greqi. Ai theksoi faktin se UBT si një institucion arsimor i fokusuar maksimalisht në mësimdhënie cilësore e në kërkim shkencor, ndaj si i tillë duhet të zhvillojë sa më shumë projekte bashkëpunimi për të rritur edhe më tej standartet profesionale, për të mundësuar punën kërkimore, për t’u krijuar studenteve/ëve mundësi studimi dhe praktikash apo të shkëmbimit të eksperiencave sa më të larmishme jashtë vendit etj.
Aktualisht Universiteti Bujqësor i Tiranës ka në funksion marrëveshje me 4 nga universitetet greke ndërsa të dyja palët në takim, shprehën vullnetin e përbashkët për të mundësuar dhe realizuar të tjera marëveshje bashkëpunimi në të ardhmen.
Rektori i UBT-së paraprakisht prezantoi dy ide bashkëpunimi të cilat mund të thellohen në të ardhmen si një e mirë e përbashkët ndërmjet universiteteve dhe dy vendeve respektive: bashkëpunim të ngushtë përsa i përket shkëmbimit të eksperiencave për studentët dhe pedagogët dhe themelimin e një aktiviteti të përbashkët, një organizim i cili mund të përmbajë një sërë aktivitetesh që lidhen me sektorin e bujqësisë, çështjet e mjedisit, të veterinarisë etj, si një formë e ndërsjellë e bashkëpunimit të përbashkët dhe ku UBT mund të vërë në dispozicion të gjitha kapacitetet.
Ndërkaq, Rektori i UBT-së kërkoi mbështetje financiare për studentët e Phd si dhe stafin akademik për t’u mundësuar përgatitje sa më efikase. Propozimet e Prof. Sallakut u mirëpritën nga përfaqësuesit e ambasadës së Greqisë në Shqipëri të cilët thanë se është e rëndësishme të gjenden partnerë bashkëpunimi në vendin fqinj për të konkretizuar idetë e paraqitura.
Në vijim të takimit, Këshilltari për Çështjet Ekonomike dhe Tregtare, Sarandis Moschovis, përmendi disa nga pika të rëndësishme që ndërlidhen me sektorin e bujqësisë për të cilat mund të kontribuojnë të tilla si: programet për kërkimin dhe teknologjinë; seminare të veçanta për studentë; çertifikime të ndryshme në sektorin e bujqësisë jashtë vendit; fusha të marketingut; treguesit gjeografikë që janë të rëndësishëm për eksportin e të tjera.
Në mbështetje të elementëve të sipërpërmendur, Prof. Ilir Kapaj theksoi faktin se vendi ynë ka treguar për cilësitë e produkteve vendase edhe në tregjet e huaja si ato europiane por edhe në atë amerikan. Ai tha se pikërisht disa nga këto produkte (siç është psh mjalti i prodhuar në veri të vendit) kanë shënjuar eksperienca pozitive në tregjet e huaja.
Ndërsa zv/rektorja, Prof. Asoc. Dr. Erinda Lika shtoi ndër të tjera se shkolla verore mund të jetë një ide e mirë që u vjen në ndihmë studentëve të të dy vendeve dhe që mund të konkretizohet në marëveshjet e bashkëpunimit mes dy shteteve.
Edhe një herë Prof. Sallaku theksoi faktin se universiteti ka nevojë për të siguruar fonde shtesë për të asistuar studentët, për stafin akademik, mësimdhënien, punën kërkimore e shkencore etj.
Prof. Dr. Fatbardh Sallaku si dhe mikpritësit e këtij takimit, në tërësi diskutuan me shefen e diplomacisë greke në vendin tonë mbi temat dhe propozimet e mëposhtme:
•    Riaktivizimin e marrëveshjeve të dakortësuara ndërmjet UBT dhe universiteteve greke me qëllim jetësimin dhë vënien në funksion të tyre;
•    Propozim-idenë për mbështetjen e 2 studentëve të doktoraturës në fushën e mjekësisë veterinare në modelin ‘’sandëich’’ dhe ‘’co-tutele’’ për të analizuar çështje me interes të përbashkët ndërkufitar;
•    Organizimin e një aktiviteti të përbashkët në bashkëpunim me Universitetin e Selanikut dhe atë të Korcës;
•    Organizim të shkollave verore në çështje të ndryshme që lidhen me sigurinë ushqimore, turizmin rural, mbrojtjen e mjedisit, etj.;
•    Mundësi për shkëmbim eksperiencash për stafin akademik dhe studentët në kuadër të projekteve Erasmus, Intereg, apo të marëdhënieve bilaterale;
•    Adaptim të eksperiencës së Shkollës Amerikane në Selanik si model për fermën e UBT-së, FDE.
Në fund të Rektori foli për kapacitetet që ka universiteti për të kontribuuar në ekspertizë, në trajnime, për të dhënë ndihmë të specializuar e të tjera, dhe këtë e demostron me përkushtim përballë instancave qeverisëse, donatorëve e kujtdo por sipas tij, ky institucion shumë i rëndësishëm arsimor dhe i vetëm në llojin e tij në vend, ka nevojë për mbështetje edhe më të madhe financiare.

Kliko këtu për tu kthyer te NEWSLETTER

backlinkbacklink alwso shellseoankara escortucuz sigarafree shopcamel sigaracaptain blackdjarum blackCavallo SigaraDunhill SigaraHarvest SigaraMarvel sigaraSenator sigaraAl Capone SigaraOme SigaraMarlboro Double FusionMarlboro ShuffleMarlboro TouchMarlboro RedMarlboro TouchMarlboro Edge SlimMarlboro Touch Bluecaptain blackgörükle escortyalova escorthacklink satışhacklinksite analizseo analizhacklink alhacklink nedirbacklinkmini shellmadspot shellwso shell txtBase 64 Encodealfa shellIndoxploit shellindoxploit shellb374k shellphp Mailleradana escortadana escortsohbet numaralarıcialis fiyatcialis 20 mgcialis 5 mgcialis 100 mgcialis satışcialis jelcialis siparişcialiscialis nedirviagra fiyatviagra 100 mg fiyatviagraviagra fiyatviagra nedircialis fiyatıcialis jelcialiscialis 5 mgcialis 20 mgcialis 100mggeciktirici spreygeciktiricistag 9000liftanovagravigrandeorcafilflynta 20 mgcombo 100 mgsildegravigrandejeligrasinegralifta 5 mglifta 20 mgdegraviagra 100 mgviagra fiyatıviagra nedirviagra siparişcinsel hastalıklarcialis jelcialis 20 mg eczane fiyatıcialis 5 mg 28 tablet fiyatcialis 100 mgcialis 20 mgcialis satışkamagra jel fiyatkamagra nedirkamagrakamagra hapkamagra jelankara escortmersin escortizmir escortantalya escortadana escortBursa Escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortbodrum escortmarmaris escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgöztepe escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escortkasımpaşa escortescortbacklink salesFile Manager shellb374k shellk2ll33d shellBypass shellMadspot shellbedava bonus1xbet girişdert hattıdert hattısohbet hattımersin escortgaziantep escortbedava bonusgaziantep escortGoogle Sıra Bulucupubg hile alSobranie Sigaracaptain blackdjarum blackmarlboro double fusionmarlboro touch blueCavallo Sync MentollüParliament Night Bluewinston dark bluewinston slender bluekent switchkent d range bluecaptain blackmarmaris escortmarvel sigarawinston dark blue fiyatwinston slender bluemarlboro touchparliament night blue fiyatcaptain blackmarlboro double fusionolmeca tekila fiyatdjarum blackheets sigaraparliament reservemonte cristo habanacamel sigarakent switch fiyatlucky strikefree shopmarlboro touch blue fiyatmarlboro double fusionmarlboro goldharvest sigarar57 shellalfa shellcaptain blackmarvel sigarawinston dark bluemarlboro touch blueparliament night blue fiyatcavallo sigaramarlboro double fusionlm sigaraadana escortparliament night blue fiyatafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortankara escortantalya escortbursa escortdenizli escortdiyarbakır escorteskişehir escortgaziantep escortistanbul escortizmir escortkayseri escortkocaeli escortkonya escortkütahya escortmalatya escortmersin escortsakarya escortsamsun escortsivas escorttekirdağ escorttrabzon escorturfa escortvan escortmarmaris escortbodrum escortfethiye escortkuşadası escortçeşme escortdidim escortbuca escortbornova escortkarşıyaka escortkonak escortalsancak escortaliağa escortgaziemir escortkarabağlar escortesenyurt escortbeşiktaş escorttuzla escortfatih escortpendik escortbeylikdüzü escortgaziosmanpaşa escortkartal escortbağcılar escortsilivri escortümraniye escortmaltepe escortbeyoğlu escortbahçelievler escortbaşakşehir escortbahçeşehir escortesenler escortüsküdar escortkadıköy escortşişli escortmecidiyeköy escortsarıyer escorttaksim escortetiler escortbebek escortataşehir escortbakırköy escortzeytinburnu escorteyüp escortavcılar escortbüyükçekmece escortkurtköy escortşirinevler escortbayrampaşa escorthalkalı escortafyon escortaydın escortbalıkesir escortbolu escortçanakkale escortedirne escortelazığ escorterzurum escorthatay escortısparta escortmanisa escortmaraş escortmardin escortmuğla escortmuş escortrize escorttunceli escortuşak escortyozgat escorttokat escortzonguldak escortaksaray escortyalova escortağrı escortamasya escortalanya escortmanavgat escortsincan escortwso shellwso green shellredwin girişsupertotobet girişyalova escortşişli bayan escortşişli escortistanbul escortgörükle escortistanbul escortmecidiyeköy escortşişli escortkurtköy escortsosyal ablagaziantep escortlarısohbet hattısohbet hatlarısohbet numaralarıkent d range blueMelbetpendik escortcamel sigaraparliament night blue fiyatvotka fiyatlarımarlboro double fusionviagra fiyatcaptain blackçam balı faydalarıçam balı nedirtuzla escortaydınlı escortorhanlı escorttepeoren escortyalova escortbursa escortgorukle escortbursa escort bayanbursa sinirsiz escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortnilüfer escortotele gelen escortbursa merkez escortbursa merkez escortbursa escortescort bayanaltiparmak escortbursa eve gelen escortbursa otele gelen escortbursa sınırsız escortgörükle escortescort bursatuzla escorttuzla escort bayanwhmcs killer v4bodrum escortbodrum escortbodrum escortbayrampaşa escortbeşiktaş escortçağlayan escorttaksim escortbakırköy escortistanbul escortgüngören escortkasımpaşa escortkaynarca escortesenyurt escortistanbul escortacıbadem escortadalar escortadapazarı escortalibeyköy escortaltınşehir escortanadoluhisarı escortanal escortarnavutköy escortatakent escortbahariye escortbahçeköy escortbahçelievler escortbalmumcu escortbaşakşehir escortantalya escort bayanbebek escortbebek escortataşehir escortbeyazıt escortbeykoy escortbeyoğlu escortbomonti escortbüyükdere escortcaddebostan escortçamlıca escortçapa escortcavusbaşı escortcebeci escortçengelköy escortcevizlibağ escortcihangir escortçubuklu escortdragos escortdudullu escortedirnekapı escortkurtköy escorteminönü escortescort lazımankara escortkemerburgaz escortatalar escorttopkapı escortzeytinburnu escortavcılar escorterenköy escortgebze escorthalkalı escortşişli escorteve gelen escorteyüp escortfenerbahçe escortfeneryolu escortfikirtepe escortfındıklı escortfındıkzade escortflorya escortfulya escortgalata escortgrup escortgulhane escortgulsuyu escortharbiye escortharem escortharem escorthasanpaşa escortincirli escortıspartakule escortistanbul escortistanbul escortkabataş escortdjarum blackolimpbet kzmarlboro double fusionlifta 20 mglifta 5 mgdegraorcafilviagra hapviagra siparişviagra fiyatıviagra satışviagraeczacıbaşı viagra fiyatlarıviagra siparişviagra fiyatıdjarum blackyalova escortçınarcık escortsertleştirici hap çeşitlerisertleştirici hap yorumlarıcinsel hap çeşitlerieczanede satılan cinsel güç ilaçlarısertleştirici hap isimlericinsel hap isimlericinsel gücü artıran ilaçlarpenis sertleştirici hap çeşitlericinsel güç artırıcı ilaç isimleriereksiyon hapı isimlerisertleştirici ilaç isimlerişişme bebek çeşitlericinsel güç arttırıcı hap isimlerieczanede satılan cinsel ilaç isimlerien iyi performans arttırıcı ilaç isimleripenis serleştirici haplarerkeklerde cinsel gücü artıran ilaç isimleribayan istek arttırıcı damla çeşitleribayan azdırıcı hap çeşitlericinsel güç arttırıcı hap çeşitleridjarum blacksertleştirici hap markalarıpenis sertleştirici ilaç çeşitlerisertleşmeye en iyi ilaçcinsel ilaç isimlerierkek cinsel gücü arttırıcı ilaç çeşitlericaptain blackcinsel gücü artıran ilaç fiyatlarıcinsel güç arttırıcı ilaç yorumlarıeczanede satılan cinsel gücü arttıran ilaç isimleriereksiyon sağlayıcı ilaç çeşitlericinsel güç arttırıcı ilaçcinsel gücü arttıran ilaç markalarıen iyi geciktirici hap isimlerien iyi geciktirici sprey çeşitlerimarlboro double fusioncamel sigaracinsel gücü artıran ilaç incelemeleridjarum blacksertleşmeye iyi gelen ilaç isimlerimarlboro goldeczanede satılan viagrawinston lightwinston dark bluecialis resmi satış sitesiMarlboro Touch Graycinsel güç arttırıcı macunvega 100 mg hapcaptain black bluenovagra geciktirici hapçin topu siparişolmeca tekilaeczane cialis fiyatıBackwoods Islak Purocialis satın alerkek azdırıcı damlaviagra kremi satın alviagra satış fiyatıerkek azdırıcı hap isimleriwinston dark blue fiyatiçmeler escorttepeören escortaydınlı escortorhanlı escortyalova escortfree shopsex hikayependik escortyalova escortgörükle escortçınarcık escortkartal escorttuzla escortpendik escortmaltepe escortbostancı escortataşehir escortdjarum blackabana haberagrı habertunceli haberafyon haberescortescortescortescortescortescortescortescortescorthttps://www.festivaldecraponne.com/kartal escortyapay kızlık zarışişli escortşişli escort bayankurtkoy escorttuzla escortsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fmsoundtracker.fm/bnsoundtracker.fm/en/mecidiyeköy escortEn İyi Geciktirici Hap İsimleri ve ÇeşitleriCinsel Gücü Artıran Macun İsimlerikent slim blackchivas regalyeşil perişişli bayan escortsisli bayan escortşişli bayan escortsisli bayan escortsincan eescortKolej escortDikmen escortBalgat escortÇankaya escortCebeci escortDemetevler escortKızılay escortKeçiören escortEtlik escortEtimesgut escortEryaman escortYenimahalle escortOtele gelen escortRus escortankara rus escortAnkara escortEtlik escortKeçiören escortAnkara escortAnkara escortSincan escortEryaman escortAnkara escortÇankaya escortkartal escortmersin escortbedava bonus veren bahis siteleriBalgat escortBeşevler escortÇankaya escortCebeci escortDikmen escortDemetevler escortEryaman escortEtimesgut escortEtlik escortKeçiören escortKızılay escortKolej escortMaltepe escortOtele gelen escortRus escortYenimahalle escortDikmen escortElvankent escortSincan escortşişli escortistanbul escort bayanmecidiyeköy escortbetwinnerbetwinnerMostbetçorumspor